Artykuł sponsorowany

Cztery kroki do lepszych zdjęć jedzenia

Cztery kroki do lepszych zdjęć jedzenia

Jeśli zastanawiasz się jak robić zdjęcia jedzenia smartfonem, jesteś w dobrym miejscu. Wiedzę, którą tutaj poznasz, potraktuj jako pigułkę. Z czasem nabierzesz wprawy i intuicji, które zdecydowanie pomogą Ci w uchwyceniu idealnej chwili dla fotografii kulinarnej. Zanim chwycisz za aparat, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju zdjęć zadbaj o odpowiednie światło.

Najlepiej sprawdzi się dzienne, choć czasem to niemożliwe. Wtedy warto sięgnąć po lampy studyjne, które od razu załatwią sprawę lub statyw, dzięki któremu będzie można ustawić dłuższy czas naświetlania i wyjść cało z opresji. Robiąc zdjęcia potraw, warto również sięgnąć po blendy, które dodatkowo doświetlą boki.

Jak robić zdjęcia jedzenia — poradnik


Po pierwsze — tło

Bez odpowiedniego tła, nawet najlepsza kompozycja będzie wyglądać słabo. Fotografując jedzenie, miej na względzie naturalność kadru. Zadbaj o schludną i estetyczną przestrzeń, która będzie pasować do rodzaju potrawy. Nie masz pomysłu? Wypróbuj drewniany stolik, kuchenny ręcznik albo czystą biel.

Po drugie — potrawa

Podstawowym celem Twojej fotografii jest przedstawienie smakowitego jedzenia. Jeśli samemu szykujesz potrawę, zadbaj o jej apetyczne ułożenie na talerzu i delikatne dekoracje. Zwróć również uwagę, aby nie było widocznych żadnych skaz. W większości przypadków, aby uzyskać najlepszy efekt zdjęcia, należy robić przed spróbowaniem jedzenia.

Jeśli potrzebujesz dobrych zdjęć jedzenia do Twojego biznesu, lepiej od razu zwrócić się do profesjonalnego fotografa. Nauka i wprawa zajmą sporo czasu, a skutki nieestetycznych zdjęć zrobionych w celu reklamy restauracji w dzisiejszych czasach mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.

Po trzecie — perspektywa, historia i kadrowanie

W ostatnich latach najpopularniejszym rodzajem ujęcia w mediach społecznościowych jest perspektywa z lotu ptaka (flat lay), która równie dobrze sprawdzi się w przypadku zdjęć jedzenia. Innym pomysłem na ciekawe zdjęcie jest ustawienie aparatu prostopadle do obiektu (albo delikatnie od dołu), dzięki takiemu zabiegowi będziesz mógł uchwycić na przykład imponującą wielowarstwowość tortu. Taka perspektywa pozwala na pokazanie historii i kontekstu, a co za tym idzie — nadanie fotografii charakteru.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie kadrowanie, a zwłaszcza pozbycie się elementów, które niszczą i oszpecają kompozycję. Jak podpowiada ekspert z firmy Difragma zajmującej się profesjonalną fotografią, czasem mniej znaczy więcej.

Po czwarte — edycja

Odrobina poprawek nada zdjęciu pożądanego efektu. W każdej najprostszej aplikacji możesz edytować kontrast, nasycenie, jasność i wiele więcej. Dostosuj te parametry do swojego stylu!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz