Artykuł sponsorowany

Czipowanie psów i kotów – przebieg zabiegu i największe zalety

Czipowanie psów i kotów – przebieg zabiegu i największe zalety
Czipowanie, czyli elektroniczne znakowanie zwierząt, to zabieg cieszący się coraz większą popularnością wśród właścicieli psów i kotów. Ułatwia odnalezienie zwierzęcia, które zaginęło, a także jest niezbędne, jeśli planujesz podróżować ze zwierzakiem. Sprawdź, na czym polega czipowanie psów i kotów oraz w jaki sposób działa mikrochip. Poznaj największe zalety czipowania zwierząt.

Zalety elektronicznego znakowania zwierząt

Dotychczas ogólnie stosowanymi metodami, mającymi pomóc właścicielom w sytuacji, gdy zwierzę zaginie lub zostanie skradzione, było tatuowanie wnętrza ucha u psa, lub tzw. adresówki, czyli przyczepiane do obroży blaszki z danymi właściciela. Tatuaże niezbędne były również do identyfikacji psa radowego podczas wystawy. Niestety, często w przypadku zaginięcia zwierzęcia metody te nie zdawały egzaminu – tatuaże często z czasem ulegały rozmyciu, a obrożę łatwo jest ściągnąć.

Z tego względu obecnie stosuje się zazwyczaj metodę elektronicznego znakowania – czipowanie (chipowanie). Do najważniejszych zalet tej metody, poza jej wysoką skutecznością zalicza się również większy komfort zwierzęcia. Zabieg czipowania jest znacznie mniej bolesny, niż robienie tatuażu. Wszczepiony chip pozwala szybko ustalić, kto jest właścicielem zagubionego kota lub psa i zawiadomić o jego odnalezieniu.

Warto pamiętać, że zgodnie z normami ISO, jeśli planujesz podróżować ze swoim zwierzakiem – niezależnie, czy na terenie Unii Europejskiej, czy poza jej granicami – musisz wyrobić zwierzęciu paszport w klinice weterynaryjnej. Podstawą do otrzymania paszportu dla zwierzęcia niezbędne jest wcześniejsze oznakowanie pupila czipem.

Jak działa mikroczip?

Mikrochip, nazywany też mikroczipem, to mały układ scalony, który wszczepia się psom oraz kotom w celu ułatwienia ich identyfikacji. Urządzenie takie mieści się w szklanej kapsułce i ma wielkość porównywalną do ziarna ryżu. W czipie znajduje się kod w postaci 15-cyfrowego numeru identyfikacyjnego, nad którego niepowtarzalnością nieustannie czuwa ICAR, czyli Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt. Dostarcza on informacji o danych kontaktowych właściciela czworonoga, takie jak:

  • informacja o Twoim imieniu i nazwisku,

  • adres

  • numerem telefonu.

W sytuacji, gdy pies lub kot zostanie znaleziony i trafi np. do schroniska, osoby, które się nim zaopiekowały, będą mogły się z Tobą skontaktować. Oczywiście musisz pamiętać, by po każdej zmianie adresu lub numeru telefonu aktualizować dane w bazie.

Informacje zawarte na chipie można odczytać za pomocą odpowiedniego czytnika – urządzenia te znajdują się w schroniskach dla zwierząt, gabinetach weterynaryjnych, czy też na komisariatach policji lub straży miejskiej. Sam czip działa na zasadzie fal radiowych – kiedy w jego pobliżu pojawi się urządzenie emitujące odpowiednie fale radiowe o niskiej częstotliwości, zostaje on aktywowany, a numer przekazany do czytnika.

Na czym polega czipowanie zwierzęcia?

Czipowanie zwierzęcia to zabieg, który wykonuje się w gabinecie weterynaryjnym i jest on w 100% bezpieczny dla zwierzęcia. Na terenie Ożarkowa Mazowieckiego z usługi takiej skorzystać możesz w Gabinecie Weterynaryjnym Strażacka. Elektroniczne znakowanie psów i kotów odbywa się poprzez iniekcję (czyli wszczepienie) pod skórę zwierzęcia mikroprocesora o wielkości mniej-więcej ziarenka ryżu. Zabieg przeprowadzany jest poprzez przy pomocy igły, w której umieszczony został mikroczip. Czip zazwyczaj wszczepiany jest w okolice szyi lub między łopatki czworonoga, jest biokompatybilny i nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Sam proces wszczepienia czipa trwa zaledwie kilka sekund i odbywa się bez znieczulenia. Mikrochip jest również niewyczuwalny i niezauważalny, dlatego nie istnieje ryzyko, ze zwierzę będzie próbować go sobie wygryźć lub wydrapać.

Po umieszczeniu czipa w ciele konieczna jest jego rejestracja – wpis do bazy jest z reguły płatny. Warto również dodatkowo oznaczyć zwierzę, aby było od razu wiadomo, że zostało zaczipowane – możesz np. umieścić taką informację na obroży. Jeśli zatem planujesz wyjazd ze swoim zwierzakiem lub po prostu zależy Ci na jego bezpieczeństwie i chcesz podjąć wszystkie możliwe środki zapobiegawcze, skorzystaj z usługi chipowania w gabinecie weterynaryjnym. Sam zabieg jest tani i trwa zaledwie chwilę, a poczucie bezpieczeństwa, które daje, jest bezcenne.

Pamiętaj jednak, ze chip dla psa lub kota nie posiada wbudowanego lokalizatora, więc nie masz możliwości znalezienia go w ten sposób – warto więc dodatkowo zabezpieczyć się, montując lokalizator np. w obroży.

Opracowanie:
Ożarów Mazowiecki, Strażacka 1B
tel. 22 353 69 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz