Artykuł sponsorowany

Części podnośnika hydraulicznego w ciągniku

Części podnośnika hydraulicznego w ciągniku

Istnieją dwa rodzaje elementów hydrauliki siłowej, które wykorzystywane są w ciągnikach. Pierwsza grupa dotyczy hydrauliki wewnętrznej, a druga zewnętrznej. Na ten moment nie da się znaleźć ciągnika, który nie korzystałby z tego typu rozwiązań. Stosowanie ich zmniejsza ilość przeciążeń i ułatwia pracę. Podnośnik siłowy jest elementem hydrauliki wewnętrznej. To niezwykle ważna część, bez której ciągnik nie mógłby współpracować z innymi maszynami.

Potencjał TUZ w silniku hydraulicznym

Trzypunktowy układ zawieszenia powstał prawie 100 lat temu. Od tamtego czasu został znacznie ulepszony, jednak główna zasada działania pozostaje niezmienna. Ten układ doceniany jest ze względu na swoją dużą stabilność. Pozwala swobodnie regulować ustawienie pomiędzy trybem roboczym i transportowym, choć nie tylko. Specjaliści z firmy BÓR-MET zaznaczają, że istnieje kilka regulacji, które pozwalają na pracę w różnych trybach. Możliwe jest utrzymywanie narzędzia w tej samej pozycji, na stałej wysokości. W przypadku nierównego terenu istnieje opcja ustalenia jednolitego zagłębienia, na którego wysokości ma zostać utrzymane narzędzie. Podnośnik może reagować także na zmiany siły nacisku na glebę, utrzymując tę wartość na określonym poziomie.

Zasada działania podnośnika hydraulicznego

Układ hydrauliczny składa się m.in. z siłowników, które mogą być jedno lub dwustronnego działania. Zasada wprowadzania w ruch jest zbliżona w obu przypadkach, jednak różnią się ilością tłoków, do których w jednej chwili dostaje się olej. Pompa połączona jest z siłownikiem, aplikując do niego olej, który tworząc ciśnienie, wywołuje siłę parcia i pozwala na podnoszenie. Gdy olej zacznie odpływać, siła maleje i następuje opuszczenie. Sterowanie dopływem oleju z pompy do siłowników następuje za pomocą zaworu rozdzielczego. Oczywiście w takim układzie może się okazać, że ciśnienie będzie osiągało zbyt wysokie wartości. Aby temu zapobiec, stworzono zawór redukcyjny.

Poza częściami do hydrauliki siłowej, w podnośniku znaleźć można także te składające się na dźwigowy zespół zawieszenia. Służy on do prawidłowego ułożenia narzędzia podczepionego do ciągnika. W tym celu wykorzystywany jest właśnie trzypunktowy układ zawieszenia. Składa się on z dwóch cięgieł i łącznika. Do połączenia maszyn z ciągnikiem służą przeguby kulowe i końcówki kleszczowe. To łącznik wraz z wieszakami odpowiadają za to, by cały zestaw został podłączony w odpowiedni sposób. Warto dbać o sprawność siłownika, ponieważ jego uszkodzenie może poważnie utrudnić wykonywanie prac rolniczych.

Opracowanie:
Pyzówka, Orkana 15c
tel. 18 265 10 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz