Materiał Partnera

Części oryginalne czy tańsze zamienniki - na co się zdecydować?

Części oryginalne czy tańsze zamienniki - na co się zdecydować?

Dokonując zakupu części samochodowych, większość kierowców musi rozwiązać problem: wersje oryginalne czy zamienniki? Rynek w tym zakresie oferuje cały wachlarz wysokiej jakości markowych produktów lub ich tańszych odpowiedników. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zastanowić się nad faktycznymi różnicami pomiędzy nimi i dowiedzieć się, jak ten wybór wpłynie na eksploatację pojazdu lub kwestie związane z gwarancją od producenta. Logiczne jest, że to oryginalne części produkuje się zgodnie ze wszystkimi normami i wymogami, co czyni je znacznie bardziej bezpiecznymi niż dostępne na rynku zamienniki. Jednak czy z tego powodu w ogóle nie powinniśmy sięgać po te drugie?

 

- Wybór oryginalnych części samochodowych to cały szereg zalet. Takie części, zanim w ogóle trafią do obiegu są poddawane licznym specjalistycznym testom i badaniom, określającym ich jakość oraz poziom bezpieczeństwa. Decydując się na markowy produkt nie trzeba się obawiać o jego jakość, ponieważ na pewno został wykonany zgodnie z zaleceniem producenta. - stwierdza specjalista z salonu Dukiewicz.


Zaletą oryginalnych części może być także fakt, że ich zakup właściwie zawsze oznacza brak problemu z dopasowaniem do konkretnego modelu pojazdu. Nie ma możliwości zakupu u producenta oryginalnej części, która nie będzie mogła być zamontowana w samochodzie, co więcej będzie nam ona służyła dłużej niż zamiennik.


Z drugiej strony powszechne przekonanie o gorszej jakości i skróconym czasie użytkowania innych części nie zawsze okazuje się prawdziwe. Decyduje o tym miejsce zakupu oraz klasa danej części. Pierwszą z nich jest grupa Premium, czyli produkty takie same jak oryginały, produkowane na tej samej linii montażowej, ale nie występujące oficjalnie pod daną marką. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 60%. Następna grupa określa części "tańszej jakości", produkowane przez wyspecjalizowane firmy mające wieloletnią, mocną pozycję na rynku, ale nie aspirujące do grona dostawców fabrycznego wyposażenia. Te elementy są zazwyczaj wykonane z dobrych materiałów i najczęściej posiadają odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do użytkowania. Szeroka oferta sprawia, że klient szybko i łatwo znajdzie produkt w niskiej cenie.


- Szukając części do samochodu łatwo można natknąć się na tanie podróbki. W dzisiejszych czasach podrobić można niemal wszystko jednak w przypadku części do pojazdów to rozwiązanie w ogóle się nie sprawdza. Podróbki na pierwszy rzut oka przypominają oryginalne części, ale jakość ich wykonania nie jest zbyt wysoka, co w głównej mierze przekłada się na bezpieczeństwo podróżowania. Ich stosowanie w dłuższej perspektywie może stać się nawet przyczyną awarii samochodu - tłumaczy specjalista z salonu Dukiewicz.

 - Dodatkowo umieszczanie takich części w samochodzie w okresie, w którym podlegamy jeszcze gwarancji może ją unieważnić. Producent po przeglądzie samochodu może zdecydować, że to zamiennik w miejsce oryginalnych części odpowiada za usterkę i zwyczajnie nie przyjąć pojazdu do naprawy w ramach umowy gwarancyjnej.


Jak możemy ustrzec się przed podróbkami? Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być nienaturalnie niska cena. Najbardziej pewnym źródłem informacji są także certyfikaty jakości dystrybutorów wydawane m.in. przez Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny. Ich brak powinien nas zniechęcić do zakupu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz