Materiał Partnera

Czemu służy dezynfekcja klimatyzacji samochodowej? Zagrożenia zdrowotne dla pasażerów, wynikłe z zagrzybienia klimatyzacji

Czemu służy dezynfekcja klimatyzacji samochodowej? Zagrożenia zdrowotne dla pasażerów, wynikłe z zagrzybienia klimatyzacji
Przez wiele lat klimatyzacja w samochodzie stanowiła luksus. Obecnie jest to wyposażenie niemalże standardowe, nawet w przypadku aut niższej klasy. Znacznie zwiększa ona komfort jazdy nawet w najbardziej skrajnych warunkach pogodowych, korzystamy z niej często – zarówno latem, jak i zimą. Równie często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia może nieść za sobą zaniedbanie jej czystości.


Co siedzi w naszej klimatyzacji?

Jednym z najważniejszych elementów jest parownik. Jego zadanie to schładzanie powietrza, które następnie wdmuchiwane jest do wnętrza kabiny samochodu. Niestety, nie tylko my z niego korzystamy. Ze względu na dużą wilgotność, stały dopływ powietrza oraz ciemność, jest to wprost idealne miejsce dla rozwoju różnego rodzaju grzybów i bakterii. Ich pojawienie się może mieć fatalne skutki nie tylko dla komfortu jazdy samochodem, ale również dla naszego samopoczucia.


Co robią nieproszeni goście?

Jedną z pierwszych wyczuwalnych oznak obecności drobnoustrojów w układzie klimatyzacji jest bardzo nieprzyjemny zapach. Poza oczywistym dyskomfortem, niosą one za sobą zagrożenie dla naszego zdrowia. Najpowszechniejszym z nich są reakcje alergiczne, które objawiają się bólem gardła, katarem, pieczeniem oczu. Jednak w żadnym wypadku nie należy lekceważyć tych objawów, będących niezawodnym sygnałem, że czas najwyższy na dezynfekcję. W przeciwnym wypadku wystawiamy się na ryzyko zachorowania na znacznie poważniejsze choroby, takie jak zapalenie płuc czy podobna do niej choroba legionistów.


Metody dezynfekcji klimatyzacji

Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zapobiec rozwojowi grzybów w naszej klimatyzacji. Jedynym rozwiązaniem problemu jest regularne oczyszczanie i dezynfekcja całego układu. Możemy przeprowadzić ten zabieg sami. Do tego potrzebne będą nam odpowiednie preparaty chemiczne. Na rynku możemy je znaleźć w formie zwykłego rozpryskiwacza w sprayu. Należy mieć jednak na uwadze, że stosowanie środków chemicznych wymaga dużej precyzji, by należycie usunąć wszelkie drobnoustroje, a także zachowania środków bezpieczeństwa – w przeciwnym wypadku narażamy się na zatrucie nimi. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisów samochodowych, taki jak Pmix Motopunkt, które do dezynfekcji chemicznej używają specjalistycznych rozpylaczy ultradźwiękowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz