Czego nie wiesz o Czarnogórze? Przeczytaj przed wyjazdem

Czego nie wiesz o Czarnogórze? Przeczytaj przed wyjazdem

Planujesz wakacje i pierwszy raz wybierasz się do Czarnogóry? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przeczytaj, jakie formalności musisz spełnić przed wyjazdem i kiedy najlepiej zaplanować wymarzony urlop. Dowiedz się, czym najlepiej dostać się do Czarnogóry i jak poruszać się po kraju. Sprawdź nasze wskazówki, wtedy na pewno nic cię nie zaskoczy.

Jakie formalności trzeba spełnić przed wyjazdem?

Mimo że Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, osoby dorosłe mogą wjechać na jej teren, posługując się dowodem osobistym. Jeśli wybierasz się na wczasy do Czarnogóry z dziećmi, lepiej zabierz paszporty, ponieważ w tym zakresie przepisy nie są doprecyzowane. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, paszport daje możliwość wjazdu na 90 dni bez konieczności wyrabiania wizy.

Kiedy planować wakacje w Czarnogórze?

Sezon wakacyjny trwa w Czarnogórze od maja do października. Jeśli nie przepadasz za tłumem turystów i upalną pogodą, z pewnością maj spełni twoje oczekiwania. Musisz jednak liczyć się z tym, że wiosną wiele hoteli i restauracji nie będzie jeszcze otwartych. Właściwy sezon rozpoczyna się w czerwcu i właśnie wtedy plaże zaczynają tętnić życiem. Temperatura dochodzi do 30 stopni i taka pogoda utrzymuje się przez lipiec, aż do sierpnia. We wrześniu nie jest już tak gorąco, chłodniej robi się w październiku. Późna wiosna i wczesna jesień to idealny czas na wakacje w Czarnogórze, jeśli głównie zależy ci na zwiedzaniu.

Czym dostać się do Czarnogóry?

Do Czarnogóry można dostać się samolotem, korzystając z regularnych linii lotniczych. Bezpośrednio z Warszawy dotrzemy do stolicy Czarnogóry, czyli Podgoricy. Inną opcją jest skorzystanie z ofert biur podróży. Wiele biur proponuje ofertę all inclusive. Warto poszukać tańszych propozycji, Czarnogóra last minute może naprawdę się opłacać. Alternatywą jest podróż własnych samochodem, jednak trzeba mieć na uwadze, że podróż może być dość męcząca. Czeka nas odległość prawie 2000 km, w zależności od punktu startowego i docelowego.

Jak poruszać się po Czarnogórze?

Po Czarnogórze można poruszać się własnym autem lub wynająć samochód na miejscu. W turystycznych miejscowościach bez trudu znajdziesz wypożyczalnie. Warto pamiętać, że kraj wciąż się rozwija, więc wiele dróg jest remontowanych. Całkiem nieźle skomunikowane są ze sobą nadmorskie kurorty, jeśli chodzi o komunikację autobusową. Usługi transportowe świadczy wielu przewoźników, a odjazdy odbywają się nawet co 10 minut w szczycie sezonu. Inną opcją jest skorzystanie z taksówki. Warto zapytać o cenę z góry, by nie zostać naciągniętym przez nieuczciwego taksówkarza, a tacy też niestety się zdarzają.

Jaka jest waluta w Czarnogórze?

Czarnogóra nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, jednak walutą obowiązującą w kraju jest euro, co wiele osób planujących tam wakacje może zdziwić. Już od 2010 roku państwo stara się o zdobycie członkostwa w Unii, jednak wciąż jest na etapie negocjacji.

Jakim językiem posługują się Czarnogórcy?

Czarnogórcy posługują się językiem czarnogórskim, który jest jednym z wariantów języka serbsko-chorwackiego. Język ten należy do grupy języków słowiańskich, więc niektóre słowa mogą brzmieć dla nas podobnie. W turystycznych miejscowościach nie będzie jednak problemu z dogadaniem się po angielsku. Czarnogóra to kraj nastawiony turystycznie, więc mieszkańcy dbają o dobrą komunikację z przyjezdnymi. Wielu turystów stanowią Rosjanie, więc również w języku rosyjskim można porozumieć się w wielu miejscach.

Czy Czarnogóra jest bezpiecznym krajem?

Tak, Czarnogóra uznawana jest kraj bezpieczny, jednak, jak w większości turystycznych miejscowości, trzeba uważać na kieszonkowców. Drobne kradzieże się zdarzają, szczególnie jeśli nie pilnujemy swoich rzeczy. Latem w Czarnogórze wzrasta ryzyko pożarów, więc to również trzeba mieć na uwadze.

Poznaj nasz TOP 7 – co warto zobaczyć w Czarnogórze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz