Materiał Partnera

Czego nie wiecie o kupowaniu pościeli?

Czego nie wiecie o kupowaniu pościeli?

Wydawać by się mogło, że kupowanie pościeli to zupełnie prosta sprawa. A jednak ile kompletów pościeli leży w naszych szafach, bo albo są za duże, albo za małe, albo niewygodne do spania, czy do zapinania i wolimy te, które już są poprzecierane i za chwilę trzeba będzie je wymienić na nowe. Na co zwrócić uwagę, by tym razem kupić pościel, z której będziemy zadowoleni – podpowie poniższy artykuł.

Drobiazgi, które często pomijamy kupując pościel

Pościel najczęściej sprzedawana jest w kompletach, które składają się z poszewki lub poszewek na poduszki i poszwy na kołdrę. Zdarza się, że w zestawie jest tylko jedna poszewka na poduszkę, ale jest to rzadkość. Bywa też, że do zestawu dołączone jest prześcieradło i małe poszewki na poduszki typu "jasiek". Od wielkości zestawu zależy oczywiście jego cena, dlatego na samym początku należy zdecydować, jakiego typu zestawu będziemy potrzebować.
Drugą istotną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, są wymiary naszej pościeli, to jest kołder i poduszek. Wymiary te są zestandaryzowane, więc nie trzeba mierzyć co do milimetra, a jedynie orientacyjnie i dopasować taki wymiar poszewek, który będzie najbliższy naszym wymiarom, lub niewiele większy.
Sposobów zamykania poszewek jest bardzo dużo i może to nie być ich najważniejsza cecha, ale sporo osób nie lubi się męczyć z niewygodnymi guzikami, z kolei inni mają przykre doświadczenia z zacinającymi się suwakami, więc jest to też element, na który można zwrócić uwagę. Właściciel firmy Koppol, produkującej i sprzedającej artykuły pościelowe podał nam listę najczęściej stosowanych zapięć stosowanych w kompletach pościelowych.

   • suwak kryty – inaczej zamek błyskawiczny lub zapięcie pościeli na ekspres;
   • zapięcie na guziki – sposób tradycyjny obecnie coraz rzadziej stosowany;
   • plastikowe napy – wyjmowane okrągłe "spinki", które stosowane były przed laty, gdy pościel często oddawano do magla;
   • na zakładkę – bez specjalnych dodatków, forma zamknięcia wynikająca ze sposobu uszycia poszewki;
   • zamknięcie kopertowe – podobne do zamknięcia na zakładkę, stosowany głównie w przypadku kołder dla dzieci; fragment tkaniny wszyty w miejscu gdzie wkłada się kołdrę przypomina kształtem zamknięcie koperty;
   • na troczki – w dawnych wiekach najpopularniejszy sposób zamykania pościeli, obecnie stosowany w kompletach ekskluzywnych – polega na wiązaniu poszewki za pomocą sznureczków lub obszytych kawałków tkaniny, zwanych troczkami;
   • rzepy na taśmie samoczepnej – bardzo wygodny, ale wciąż rzadko stosowany sposób zapięcia pościeli dziecięcej.

   Aby spało się przyjemnie, czyli tkaniny pościelowe

   Według badań rynku tym, na co najczęściej zwracamy uwagę kupując pościel, jest rodzaj tkaniny, z której jest ona wykonana. W końcu to od tkaniny właśnie zależy nasz komfort w trakcie snu a także sposób prania i powiązana z nim żywotność zestawu. W ofercie firm zajmujących się produkcją i sprzedażą pościeli najczęściej występującymi materiałami są:

    • bawełna gładka o splocie krzyżowym, zwana też bawełną pościelową;
    • bawełna satynowa – tkanina o specjalnym splocie satynowym, dobrze zwrócić uwagę, czy w składzie pościeli faktycznie jest 100% bawełny, bowiem jeśli nie ma podanego składu, pościel jest podejrzanie tania, a nazwa brzmi "pościel satynowa", może ona być wykonana z włókien syntetycznych;
    • kora bawełniana – bawełna o charakterystycznej fakturze, pościel z kory nie wymaga prasowania;
    • flanela – tkanina bawełniana o specyficznym wykończeniu, pościel flanelowa jest ciepła i przyjemna w dotyku;
    • policotton – mieszanka włókien syntetycznych i bawełnianych, zwykle tańsza od bawełny;
    • poliester, microfibra, mikrowłókno, mikrofaza – tkanina w całości wykonana z włókien syntetycznych, najtańsza, ale też najmniej wygodna i zdecydowanie niepolecana osobom o skłonnościach do pocenia się i o delikatnej skórze.

    Kupując pościel dobrze jest też zwrócić uwagę na temperaturę prania dopuszczalną przez producenta – dobrze, by wynosiła ona przynajmniej 60 stopni, bo w takiej temperaturze dopiero można się pozbyć roztoczy i zanieczyszczeń biologicznych. W przypadku pościeli przeznaczonej dla dzieci, a zwłaszcza dla niemowląt warto sprawdzić, czy wszystkie elementy, z których wykonana jest pościel posiadają certyfikat jakości i odpowiednie atesty. No i jeszcze na koniec – choć dla niektórych jest to bardzo istotne – wybór kolorystyki pościeli. Tutaj nie dajemy żadnych rad, gdyż jest on uzależniony od indywidualnych upodobań kupującego. Ważne, by spanie w kupionej pościeli było dla was przyjemne.

    Opracowanie:
    Sułkowice, Racławicka 18
    tel. 33 875 18 99
    Oceń artykuł (0)
    0.0
    Komentarze
    Dodaj komentarz