Artykuł sponsorowany

Czego dotyczy remont silnika traktora i dlaczego warto na niego postawić?

Czego dotyczy remont silnika traktora i dlaczego warto na niego postawić?

Remont silnika traktora to popularna usługa najlepszych warsztatów motoryzacyjnych dla maszyn specjalnych i ciężkich. Usługa nie należy do najtańszych, ale jest wielokrotnie znacznie bardziej opłacalna od zakupu i montażu nowego motoru. Remont jest od zakupu nowej jednostki napędowej tańszy bowiem nawet o kilkadziesiąt procent. Na czym on zaś polega? Gdzie i kiedy go przeprowadzić? Jakie korzyści z niego płyną?

Jak wygląda remont silnika?

Remont silnika może dotyczyć tylko kilku jego elementów albo też może być przeprowadzony kompleksowo. W drugim przypadku liczyć można na wymianę uszczelnień i łożysk, regenerację układu wtryskowego, wymianę rozrusznika i alternatora, wymianę sprzęgła, szlif wałów korbowych, wymianę filtrów i oleju, a także na serwis tłoków, cylindrów, kadłuba, miski olejowej, głowicy, pokryw oraz pompy oleju i korowodu.

Sam remont zawsze powinien kończyć się odpowiednimi testami, w tym pomiarami na specjalnych hamowniach.

Gdzie, kiedy i za ile?

Remont silników przeprowadzają tylko specjalistyczne warsztaty, które często obsługują też właścicieli maszyn budowlanych czy też leśnych. Taki zakład prowadzi JAN PAGIEŁA w Pogórzu w województwie śląskim. Tego typu warsztaty bez problemu przyjmują do remontu silnika maszyny marek CASE, CAT, CATERPILLAR, DEUTZ FAHR, JCB, JOHN DEERE, KUBOTA, LEYLAND, MASSEY FERGUSON, NEW HOLLAND, URSUS, VOLVO czy ZETOR. Ile zaś trwa cały proces renowacji silnika? Zależy to od tego, czy będzie to remont częściowy, czy też kapitalny. W drugim przypadku czas serwisu może trwać nawet kilka tygodni. Rekomenduje się zatem wykonywać remonty silników w okresie niskiej używalności traktorów – zimą.

Jeśli chodzi zaś o koszty, niestety należy przygotować się na wydatek rzędu kilku/kilkunastu tysięcy. Warto prosić o wykorzystanie wysokiej klasy części zamiennych. W ten sposób cena serwisu będzie niższa.

Sprawdź też: Co zrobić, kiedy auto się zepsuje? Remont silnika krok po kroku

Zalety remontu silnika

Zalet remontu silnika ciągnika rolniczego jest wiele, od korzyści finansowych, po usprawnioną pracę maszyny. Rolnicy po kompleksowej naprawie jednostki napędowej cieszą się:

  • podwyższoną wartością rynkową traktora,

  • niższą jego awaryjnością,

  • brakiem obawy nagłej awarii, która wpłynie na przestój gospodarczy,

  • zapewnianiem braku konieczności kupna drogiego nowego silnika,

  • wyższą wydajnością traktora, jego mocą, a nawet niższym zużyciem paliwa,

  • ograniczeniem hałasu podczas pracy,

  • wprowadzeniem modyfikacji w silnikach, które pozwalają uzyskać wyższe jego osiągi,

  • brakiem przegrzewania się jednostki napędowej,

  • brakiem wycieku oleju,

  • niższą emisyjnością spalin (w pełni sprawny i skalibrowany silnik jest bardziej ekologiczny). 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz