Materiał Partnera

Czarter jachtu bez patentu. Czy to możliwe?

Czarter jachtu bez patentu. Czy to możliwe?

Majówka, wakacje czy urlop to idealny moment, aby wybrać się na Mazury. Żeglowanie to coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu. Polacy lubią upalne dni spędzać na opalaniu się nad wodą w otoczeniu zieleni. W tym celu coraz częściej korzystamy z czarteru jachtów. Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy na niego patentu? Czy czarter jachtu bez odpowiednich uprawnień jest możliwy?

Czy patent jest wymagany?

Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) wprowadziła możliwość pływania bez patentu w określonych warunkach. Przepisy jasno mówią, że nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. Oznacza to, że z łatwością możemy wynająć jacht motorowy, tzw. houseboat (łódź mieszkalna). Jachty motorowe sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych i są bezpieczne dla rodzin z dziećmi.

Wiele osób rezygnuje z czarteru jachtów, gdyż nie zdają sobie sprawy z tego, że nie muszą posiadać patentu, wystarczy przeszkolenie z obsługi jachtu i możemy cieszyć się rejsem– dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Flow charter zapewniającym wysoką jakość usług oraz luksusowe jachty motorowe.

Musimy pamiętać, że osoba czarterująca ponosi odpowiedzialność za jacht i za bezpieczeństwo osób na jego pokładzie oraz na wodzie. Przygodę z żeglarstwem warto zacząć z osobą doświadczoną, dzięki której zdobędziemy podstawowe umiejętności oraz wiedzę. Aby uzyskać patent na jacht musimy na egzaminie wykazać się odpowiednią wiedzą.

Wyposażenie jachtu i wymagane dokumenty

Każdy wybrany przez nas jacht, którym chcemy wypłynąć w rejs oprócz tego, że powinien mieć wymiary oraz prędkość maksymalną zgodną z ustawą, musi posiadać pełen zbiornik paliwa, naładowane akumulatory, nabitą butlę gazową oraz wodę pitną. Jeżeli mowa o wyposażeniu jachtu, te bardziej ekskluzywne posiadają część kuchenną, WC, prysznic z ciepłą wodą, część sypialnianą, ogrzewanie, TV, radio, wygodną sofę do wypoczywania czy zewnętrzne materace na dziobie, na których możemy się opalać. Jeżeli chcemy zdecydować się na czarter jachtu na Mazurach bez patentu, pamiętajmy, aby posiadać przy sobie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie i zaświadczenie dotyczące konstrukcji jachtu, który nie pozwala na rozwinięcie przez niego prędkości powyżej 15km/h. Jeżeli jest taka konieczność powinniśmy posiadać również dowód rejestracyjny jachtu. W innym przypadku sternik może zostać obciążony mandatem karnym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz