Czapka. Jak wybrać najlepszą ochronę?

Czapka. Jak wybrać najlepszą ochronę?

Czapka, to jedna z najważniejszych rzeczy jaka potrzebna jest człowiekowi zimą, zwłaszcza, jeśli planuje się wypady na stoki narciarskie czy spacery. Trzeba pamiętać, że większość ciepła organizm traci przez głowę. Wybierając nakrycie należy zwracać uwagę na fason i kolor – im modniej, tym lepiej – niemniej ważniejszy staje się materiał i certyfikaty.

Co w czapce siedzi

Nakrycia głowy wykonywane są z wielu materiałów, wśród których króluje: wełna, akryl, polar czy tzw. thermolite. Ponadto, zwłaszcza czapki przeznaczone do sportów zimowych, zaopatrywane są w dodatkowe udogodnienia technologiczne, jak membrany. Powodują one, że nakrycie chroni przed wodą i wiatrem, czy też posiada właściwości oddychające. Wybierając nakrycie głowy należy zwrócić uwagę również na certyfikaty, które zapewniają nabywcę o jakości materiału, użytych technologii oraz nietoksyczności.

Jaki materiał

Czapka wełniana jest świetnym termoizolatorem, ma właściwości antystatyczne i antyalergiczne. Wybierając taki rodzaj materiału trzeba zwrócić uwagę na sposób tkania – luźniejszy splot jest w tym przypadku dużo lepszy niż ten ciasny. Przestrzeń pomiędzy włóknami, dzięki powietrzu, staje się dodatkowym ocieplaczem. Na rynku istnieje wiele rodzajów wełny. Wśród nich bardzo popularna, ze względu na właściwości, jest ta z australijskich owiec rasy Merino. Jej podstawowymi właściwościami jest wysoka izolacja cieplna i niski współczynnik pochłaniania wody. Ten rodzaj wełny nie pochłania zapachów i jest antyalergiczny, ponadto z powodu regulacji temperatury może być stosowany zarówno do ubrań zimowych, jak i letnich.

Dobre właściwości termiczne, ma polar, który jest drugim popularnym materiałem do wykonywania czapek. Uszyte z polaru nakrycia używane są głownie w jesieni i na wiosnę, a w zimie polarowe podszewki dodaje się do czapek wełnianych, aby zwiększyć ich izolacje od zimna. Ciepło gwarantuje również tzw. thermolite. Materiał lekki, który bardzo szybko schnie. W produkcji czapek popularny staje się również akryl dodawany do innych materiałów, jako element zapewniający większą elastyczność.

Z pomocą technologii

Częstym problemem dla użytkowników czapek staje się nie tylko konieczność izolacji od wiatru czy wilgoci, ale także potrzeba pozbywania się nadmiernej ilości potu. W tym przypadku z pomocą przychodzą rozwiązania technologiczne, które wprowadzają do ubrań np. membrany.

W czapkach stosuje się takie membrany jak: Membrana Prevent (wodoszczelna i wiatroodporna, odprowadzająca nadmiar potu); Membrana Wind Stopper (zapewniająca wysoką ochronę przed wiatrem przy jednoczesnej wymianie powietrza).
Obecnie, w niektórych czapkach, stosuje się również aktywne jony srebra, które m. in. zabezpieczają przed rozwojem bakterii.

Jakość produktu

Kupując czapki, ale też i inne ubrania, warto zwracać uwagę na certyfikaty potwierdzające jakość produktów, ale i uczciwość handlu. W tym najważniejsze, czyli: surowce przyjazne środowisku, produkcja przyjazna środowisku, standardy pracy i sprawiedliwy handel (Word Fair Trade Organisation).

W przypadku odzieży ważnym certyfikatem jest Oeko-Tex® Standard 100, który oznacza, że produkty nim oznaczone nie mogą zawierać niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia, a takie jak: chrom, nikiel, czy ołów są ograniczone.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz