Materiał Partnera

Cynkowanie ogniowe, czyli jak zapobiec korozji

Cynkowanie ogniowe, czyli jak zapobiec korozji

Efektywne, solidne, trwałe. Cynkownie ogniowe, znane i stosowane jest już od 160 lat. Do tego bardzo ekonomiczne. Chroni żelazo i jego stopy przed korozją, zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Za wszystkim stoi francuski chemik Melouin. W jego ślady poszedł inżynier Sorel, który opatentował galwanizację, czyli nic innego jak cynkowanie ogniowe. Co więcej, pierwsza na świecie linia produkcyjna wykorzystująca ten proces powstała w Polsce, niedaleko Katowic. Rozpowszechniony i wdrożony został w funkcjonowanie wielu fabryk na świecie.

Na czym to polega?

Cynkowanie ogniowe to metoda, która polega na nakładaniu w sposób mechaniczny powłoki cynkowej na stal. Do reakcji pomiędzy tymi dwoma metalami dochodzi w ciekłym cynku w  temperaturze od 445°C do 460°C. Ochronna warstwa, która powstaje jest nieprzepuszczalna. Połączone ze sobą cynk i żelazo wytwarzają napięcie elektryczne. Dzięki czemu w przypadku pęknięcia powłoki cynku, korozji ulegnie warstwa cynkowa, pozostawiając stal nienaruszoną. Najpierw jednak, materiał musi zostać odpowiednio przygotowany, a mianowicie wyczyszczony. Dlatego zostaje on poddany dwóm procesom:

  • Odtłuszczania, czyli pozbycia się zabrudzeń, do których doszło podczas produkcji, transportu lub przechowywania
  • Trawienie, czyli usunięcie niemetalicznych substancji, np. rdzy

Zanurzenie stali w cynku trwa tylko kilka minut i dopiero po ostygnięciu jej struktura nabiera ostatecznego wyglądu.

Mocna strona

Niewątpliwie największą zaletą cynkowania ogniowego jest jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, głównie korozję, ale także na ścieranie, udary. Powłoka jest ekologiczna, estetyczna i przyczepna do podłoża. Eksperci z firmy Met-bud Andrzeja Radziszewskiego, zapewniają, że poprzez cynkowanie ogniowe stal chroniona będzie przez kilkanaście, a przy dobrych warunkach nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, aspekt ekonomiczny ma tutaj dość istotne znaczenie. Koszty tego procesu w porównaniu z jego trwałością, są niewielkie, ze względu na brak konieczności konserwacji produktu. Cynkowanie ogniowe ma szereg zastosowań, m. in. może być używany w większości pomieszczeń wewnętrznych, na zewnątrz, w kontakcie z twardą wodą do 60°C, z wieloma gruntami,  a także z drewnem. Zależnie od preferencji powłoka cynkowa może zostać pomalowana. Ocynk stosowany jest również w przypadku bram i balustrad, które ma w swojej ofercie Met-bud. Oznacza to, że takie ogrodzenie będzie solidne, a walory estetyczne sprawią, że otoczenie naszego domu będzie zachwycało przez długie lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz