Materiał Partnera

Cynkowanie, czyli skuteczna ochrona metali przed korozją

Cynkowanie, czyli skuteczna ochrona metali przed korozją

Elementy metalowe w rozmaitych formach otaczają nas ze wszystkich stron, przede wszystkim na gruncie przemysłu. Poważnym zagrożeniem dla nich jest korozja powodowana działaniem powietrza i wody. Skuteczną formę zabezpieczenia stanowi pokrywanie powierzchni metali cienką powłoką cynku w procesie cynkowania właśnie. W artykule przybliżamy charakterystykę tej metody.

Cynkowanie – na czym polega?

Cynkowanie to proces, w ramach którego przeprowadzane jest powlekanie metali cienką warstwą cynku, której zadaniem jest skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni metali. Wytrzymałość ocynkowania zależy od grubości warstwy oraz warunków środowiskowych, w których dany element metalowy jest stosowany. W warunkach miejskiego środowiska korozyjnego cynk wykazuje od kilku do kilkunastu razy większa odporność na rdzewienie od metali nieocynkowanych. Oznacza to, że cynkowanie maszyn czy innych elementów stalowych należy do najskuteczniejszych sposobów ochrony przed korozją. Proces ten musi przebiegać w określonych warunkach, z użyciem odpowiednich narzędzi. Przeprowadzany jest przez specjalistyczne firmy, takie jak firma TBS w Kędzierzynie-Koźlu. Wyróżnić możemy kilka metod powlekania metali cynkiem, wśród których do najpopularniejszych należą cynkowanie ogniowe oraz galwaniczne, przy czym to pierwsze jest stosowane częściej. Na czym polega?

Cynkowanie ogniowe – jak przebiega?

Nim element będzie mógł zostać pokryty cynkiem, musi zostać dokładnie oczyszczony poprzez obróbkę strumieniowo-ścierną lub wibrościerną – w zależności od wielkości. Kolejny krok to odtłuszczanie i wytrawianie, które pozwala usunąć z powierzchni cząstki niemetaliczne. Trawienie, czyli zanurzenie w kwasie solnym lub fluorowodorowym, jest dla stali niewystarczające, zatem należy poddać ją dodatkowo topnikowaniu, które polega na kąpieli w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu. Następnie element metalowy suszony jest w temperaturze 150 stopni Celsjusza, po czym przeprowadzane jest właściwe cynkowanie. Galwanizacja ogniowa polega na zanurzeniu elementu w stopionym cynku rozgrzanym do temperatury 450 stopni Celsjusza. W ten sposób cynk trwale przywiera do powierzchni metalu i po jej wystudzeniu wytworzona zostaje trwała powłoka antykorozyjna.

Cynkowanie – gdzie jest stosowane?

Elementy stalowe czy wykonane z innych metali są obecne w życiu każdego z nas. Znajdziemy je w instalacji grzewczej czy elektrycznej, z nich budowane są rozmaite maszyny i urządzenia. Korozja powodować może poważne uszkodzenia, które wpływają nie tylko na nasz komfort, ale również bezpieczeństwo. Dlatego cynkowanie metali powinno stanowić etap w procesach produkcyjnych na potrzeby rozmaitych gałęzi przemysłu, między innymi motoryzacyjnego, lotniczego, budowlanego czy elektrycznego.

Opracowanie:
Kędzierzyn-Koźle, Szkolna 15
tel. 501 770 956
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz