Artykuł sponsorowany

Cynkowanie, czyli skuteczna metoda ochrony konstrukcji stalowych

Cynkowanie, czyli skuteczna metoda ochrony konstrukcji stalowych

Wszelkie metalowe konstrukcje i elementy, pozornie wyglądające na bardzo wytrzymałe, mogą z czasem ulegać korozji. Jest to proces stopniowego niszczenia materiałów, zachodzący pomiędzy powierzchnią i środowiskiem zewnętrznym, nasilany przez m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne. Cynkowanie polega na pokrywaniu elementów metalowych cienką warstwą cynku w celu zapewnienia jej ochrony przed korozją i zwiększa odporność powierzchni nawet o kilkanaście razy.

Jakie wyróżniamy rodzaje cynkowania?

Wśród najpopularniejszych znanych metod ochrony metalu przed korozją wyróżniamy cynkowanie ogniowe i galwaniczne. Na czym polegają te dwie techniki? Cynkowanie ogniowe uznane jest za najlepszą metodę zapewniającą ochronę przed korozją wyrobom z żelaza. Proces cynkowania ogniowego polega na nałożeniu powłoki poprzez zanurzenie specjalnie przygotowanych elementów stalowych w płynnym cynku, którego temperatura wynosi 440-460°C. Powierzchnie podlegające cynkowaniu są wcześniej odtłuszczane, trawione i topnikowane. Te czynności mają na celu usunięcie ewentualnej rdzy oraz zabrudzeń.

W cynkowaniu galwanicznym, do wytwarzania powłoki ochronnej, wykorzystuje się proces elektrolizy. W przypadku tej metody niezbędny jest więc dostęp do prądu. Sam proces polega na zanurzeniu wybranego elementu w substancji zawierającej jony cynku oraz dostarczeniu energii elektrycznej, dzięki której cynk przywiera do przedmiotu. Wybrany element należy odpowiednio przygotować do procesu cynkowania galwanicznego. Podobnie jak w przypadku metody ogniowej musi być on odtłuszczony i pozbawiony zabrudzeń oraz rdzy.

Zalety cynkowania ogniowego i galwanicznego

Główną zaletą cynkowania ogniowego jest zdecydowanie trwałość. Utworzona powłoka nie wymaga konserwacji oraz skutecznie chroni powierzchnię nawet przez kilkanaście lat. Specjalistą w dziedzinie cynkowania ogniowego jest nowoczesna firma Gillmet Sp. z o.o. Cynkownia Ogniowa, mająca swoją siedzibę w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie). Warto podkreślić, iż działa ona na rynku nieprzerwanie od ponad stu lat. Kolejną zaletą cynkowania ogniowego jest dodatkowe zabezpieczenie metalu przed uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż nałożona powłoka cynkowa jest twarda i sztywna.

Cynkowanie galwaniczne, podobnie jak ogniowe, zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją, jednak zastosowana warstwa ochronna jest znacznie cieńsza, co lekko obniża poziom ochrony. Ma to również pewne plusy, gdyż dzięki niewielkiej grubości powierzchnia detalu pozostaje gładka, co powoduje, że idealnie nadaje się do pokrycia farbą lub lakierem. Warto podkreślić, że już sama metoda cynkowania galwanicznego umożliwia cynkowanie w kilku kolorach, dlatego jest ona szczególnie użyteczna w procesach produkcji elementów ozdobnych wyposażenia m.in. wnętrz i ogrodów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz