Artykuł sponsorowany

Cylindry dwustronnego działania. Opis konstrukcji

Cylindry dwustronnego działania. Opis konstrukcji

Cylindry hydrauliczne, zwane także siłownikami hydraulicznymi lub silnikami hydrostatycznymi, to urządzenia wykorzystywane w ciężkich pojazdach budowlanych oraz maszynach. Ich zadaniem jest zamiana energii pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez ciecz, za pomocą której wprawiane są w ruch poszczególne elementy. Jednym z rodzajów siłowników są cylindry dwustronnego działania. Przeczytaj, z czego są zbudowane, i jakie są ich główne zastosowania.

Budowa cylindra dwustronnego

Cylinder hydrauliczny dwustronny posiada trzon w postaci tłoka, rzadziej w formie nurnika lub membrany. Na tym elemencie opiera się praca siłownika. Tłok cylindra umieszczony jest w przestrzeni roboczej, wyznaczonej przez korpus, najczęściej wykonany ze stali. Otacza go uszczelka, która zapewnia ochronę przed wydostawaniem się cieczy wykorzystywanej do generowania energii. Do tłoka przymocowane jest podłużne tłoczysko, umożliwiające przeniesienie energii mechanicznej z tłoka na ruchome elementy danego pojazdu lub maszyny.

Siłowniki hydrauliczne z dwustronnym tłoczyskiem wyposażone są w dwie komory, do których wtłaczana jest ciecz robocza. Pod wpływem wzrostu ciśnienia cieczy, urządzenie zaczyna wykonywać ruch posuwisty. Czynnik, wywierając na narzędzie robocze siłę liniową, prowadzi do jego wypychania. Ciecz przedostaje się do cylindra za pomocą pompy hydraulicznej. Energia mechaniczna uzyskana z suwu umożliwia wprawienie w ruch konkretnego elementu pojazdu lub maszyny.

Oprócz wymienionych wcześniej części, w skład budowy cylindra hydraulicznego wchodzą także: dławica, stopa (pokrywa czołowa i tylna) oraz elementy prowadzące. Siłownik zamknięty jest w specjalnej obudowie, wykonanej z wysokiej jakości materiałów.

Czym różni się cylinder dwustronny od jednostronnego?

Specyfika cylindra dwustronnego polega na tym, że ruch może być wykonywany w obie strony, a nie tylko w jedną, jak w przypadku siłownika jednostronnego. Za dopływ i odpływ czynnika z komory roboczej odpowiada rozdzielacz, podczas gdy w przypadku silników jednostronnych – sprężyna lub siła ciężkości.

Siłowniki dwustronnego działania - zalety i zastosowania

Jak wyjaśnia pracownik firmy Zakład Hydrauliki Siłowej z Kobylanki: Cylindry hydrauliczne dwustronne stanowią urządzenia wykonawcze o dużej precyzji. Z uwagi na wykorzystywany mechanizm doskonale sprawdzają się w koparkach i żurawiach samochodowych. Umożliwiają bowiem sprawne manewrowanie ramieniem pojazdu i płynną zmianę kierunku ruchu.

Popularność cylindrów hydraulicznych, niezależnie od ich rodzaju, wynika także z nieskomplikowanej konstrukcji. Silnikami łatwo się steruje, a ich dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo użytkowania, wynikające, między innymi, z braku elementu elektrycznych. Są one rozwiązaniem bardzo uniwersalnym i praktycznym. Siłowniki hydrauliczne umożliwiają nie tylko podnoszenie dużych ciężarów, ale także ich przesuwanie oraz przyciąganie. Można je wykorzystywać nawet pod wodą.

Cylindry hydrauliczne znajdują zastosowanie, między innymi, w pojazdach, maszynach rolniczych i hutniczych, a także w prasach hydraulicznych. Są wykorzystywane także w mechanizmach drzwi, bram lub okien sterowanych zdalnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz