Materiał Partnera

Cyklinowanie parkietu. Zasady postępowania

Cyklinowanie parkietu. Zasady postępowania

Efektownie prezentujący się drewniany parkiet to chluba każdego domu. Aby jego wygląd zawsze był bez zarzutu, należy o niego szczególnie dbać. Jedną ze skutecznych metod konserwacji parkietu jest jego cyklinowanie. Powoduje ono, że podłoga wykonana z drewna może wyglądać jak nowa. Na czym dokładniej polega cyklinowanie parkietu i w jaki sposób powinno być wykonywane?

Cyklinowanie parkietu – co to takiego?

Cyklinowanie jest potrzebne po pewnym czasie każdej drewnianej podłodze i to nawet tej, która była starannie i regularnie pielęgnowana. Proces ten polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy podłogi. Ścierany jest lakier, który znajduje się na takim parkiecie czy deskach, a także niewielka warstwa samego drewna. Dzięki temu z podłogi znikają wszelkie zarysowania, przebarwienia, przetarcia czy uszkodzenia. Jej powierzchnia staje się gładka oraz gotowa do dalszych zabiegów konserwacyjnych. Do przeprowadzenia tego rodzaju pracy potrzebne jest urządzenie nazywane cykliniarką.

Aby cyklinowanie przyniosło zamierzony efekt, najlepiej poprosić o pomoc fachowców. Precyzyjnie ocenią oni stan podłogi oraz oszacują, ile warstw podłogi będzie musiało zostać zeszlifowanych. Ponadto dysponują oni sprzętem, dzięki któremu podłoga bardzo szybko odzyska swój pierwotny urok” – opowiada specjalista z firmy F.H.U. TOKARSKI z Łodzi.

W jaki sposób przeprowadza się cyklinowanie podłogi?

 Do cyklinowania podłogi należy się odpowiednio przygotować. Z pomieszczenia muszą zniknąć wszystkie sprzęty, meble, zasłony, a nawet rolety. Trzeba również zabezpieczyć listwy przypodłogowe. Dzięki temu nie zabrudzą się podczas szlifowania podłogi.

Natomiast drewnianą posadzkę należy starannie odkurzyć, a następnie umyć. Jeżeli cyklinowanie dotyczy nowego parkietu i stanowi część prac wykończeniowych, warto wykonać je przed malowaniem ścian oraz sufitu.

Szlifowanie zaczyna się od użycia tarcz o granulacji 40, a następnie stopniowo zwiększa się tę wartość. Prace warto zakończyć szlifowaniem tarczą o granulacji 100 lub 120. Drewniane deski powinny być cyklinowane wzdłuż ich dłuższej krawędzi. Cykliniarkę należy delikatnie dociskać do podłogi. W przypadku miejsc trudnodostępnych, takich jak na przykład parkiet pod grzejnikiem, może okazać się konieczne ręczne cyklinowanie podłogi.

Po zeszlifowaniu warstw lakieru i drewna z podłogi należy usunąć powstały podczas pracy pył. Ostatnim etapem cyklinowania parkietu jest ponowne wykończenie drewnianych desek. W tym celu wykorzystuje się specjalne farby oraz lakiery, które precyzyjnie nakłada się na całą ich powierzchnię.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz