Artykuł sponsorowany

Cyfrowy czy offsetowy? Czym charakteryzują się nowoczesne techniki drukarskie?

Cyfrowy czy offsetowy? Czym charakteryzują się nowoczesne techniki drukarskie?

Druk to ostatni etap realizacji projektu graficznego. Klienci zainteresowani stworzeniem atrakcyjnych wizytówek, folderów reklamowych, plakatów czy kalendarzy mają do wyboru 2 główne techniki wykonania usługi. Mowa tutaj oczywiście o druku cyfrowym oraz offsetowym. Dla osób niezwiązanych z branżą poligraficzną pojęcia te wcale nie muszą wydawać się oczywiste. Warto jednak wiedzieć, że wykorzystywane są one w nieco innych zleceniach i pozwalają osiągnąć różne rezultaty. Jakie?

Co warto wiedzieć o druku cyfrowym?

Będący niczym innym niż bezpośrednią formą przeniesienia projektu graficznego na papier – druk cyfrowy odbywa się bez udziału formy drukarskiej. Materiały są tutaj dostarczane w formie danych cyfrowych, a sam obraz powstaje bezpośrednio w miejscu drukowania. To właśnie dzięki temu, metoda ta postrzegana jest w kategoriach najelastyczniejszej w trakcie codziennej pracy. Każdą kopię da się spersonalizować, a w razie zaistnienia takiej konieczności wszelkie poprawki można nanieść natychmiast bez obawy o generowanie dodatkowych kosztów.

Należy również wspomnieć o dwóch nośnikach druku cyfrowego – laserze i atramencie. W zdecydowanej większości przypadków druk laserowy wykorzystywany jest do druku na papierze. To najlepszy wybór, jeśli klientom zależy na stworzeniu ulotek, wizytówek, katalogów, zaproszeń ślubnych, a także gazetek reklamowych. Druk atramentowy natomiast pozwala na zadrukowanie powierzchni wielkoformatowych. Co ciekawe – materiałem zadrukowywanym nie musi być papier. Ten rodzaj druku może zostać naniesiony na folię czy siatkę. Jest to technika używana stworzenia naklejek, toreb reklamowych, banerów, plakatów i kalendarzy naściennych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Druk offsetowy, czyli co?

Ta forma druku została opracowana z myślą o klientach, którzy poszukują ekonomicznej opcji w zakresie szybkiego wykonania zleceń wielonakładowych. Aby inwestycja stała się opłacalna, umownie przyjęto, że ilość koniecznych do wykonania kopii nie powinna być mniejsza niż 1000 sztuk. Dlaczego? Chodzi oczywiście o to, że przed drukiem fachowcy muszą przygotować kliszę, naświetlić matrycę, a także dla każdego druku stworzyć oddzielne blachy. Jak zatem wyraźnie widać, mamy tutaj do czynienia z metodą bardzo pracochłonną, a co za tym idzie – kosztowną.

Doświadczeni specjaliści z Drukarni Wig zaznaczają jednak, iż wyższe koszty inwestycji są jak najbardziej opłacalne. Druk offsetowy gwarantuje bowiem imponującą jakość drukowanych obrazów. Metodę powszechnie wykorzystuje się m.in. do wydrukowania materiałów reklamowych takich jak ulotki, foldery, wizytówki i plakaty. Trzeba także dodać, że druk tego typu może zostać zastosowany na papierze o różnej gramaturze – od 135 do aż 350 g/m2.

Opracowanie:
Żywiec, Bracka 43
tel. 33 861 85 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz