Materiał Partnera

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Rodzice często zapominają o tym, że praca logopedy powinna być w pewnym stopniu kontynuowana również w domu. Ćwiczenia, które mają uczyć dziecko przez zabawę wydają się być najbardziej efektywne. Wszelkie zadania dla dzieci, które mają wpłynąć na aparat mowy u dziecka, mogą działać zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Jakie ćwiczenia logopedyczne można wykonywać z dzieckiem w domu? Dlaczego warto uzupełnić pracę logopedy w zaciszu domowym?

Ćwiczenia logopedyczne w domu

Dziecko rozwijające swoją wymowę z pomocą logopedy musi również ćwiczyć w domu. Najlepiej, kiedy rodzice angażują się w wykonywane przez dziecko zadania. Ćwiczenia logopedyczne można podzielić na trzy grupy – oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne. Te pierwsze mają na celu poprawić występujące u dziecka problemy z oddychaniem, poprzez nabieranie powietrza przez nos i wypuszczanie go za pomocą ust. Do tych zadań można wykorzystać uwielbiane przez maluchy bańki mydlane lub niewielkie wiatraczki. Ćwiczenia fonacyjne polegają na rozwijaniu umiejętności wydobywania dźwięków o odpowiedniej wysokości. Naśladowanie zwierząt, recytowanie wierszyków oraz śpiewanie to zabawy, które przyczynią się do poprawy fonetycznej strony wymowy dziecka. Ostatnia grupa ćwiczeń to zadania artykulacyjne, których celem jest zwiększenie możliwości narzędzi mowy od strony fizycznej. Z pomocą przychodzą tu liczne zajęcia integrujące pracę żuchwy, języka i warg, np. nadymanie policzków, mlaskanie i naśladowanie żucia.

Wizyta u logopedy

Ćwiczenia wykonywane w domu nie wystarczą do poprawienia wymowy u dziecka. W celu osiągnięcia widocznych rezultatów konieczne są także regularne wizyty u logopedy. Specjalista nie tylko będzie wiedział, jak najszybciej rozwiązać problem, ale także może sprawić, że efekty okażą się zdumiewające. Gabinet logopedyczny Logomotywka specjalizuje się w terapii przez zabawę, dzięki czemu dziecko podczas wizyt  nie będzie czuło skrępowania. Dodatkowo istnieje możliwość przeprowadzenia wizyty w domu. To komfortowe nie tylko z punktu widzenia rodzica, ale również dziecka, które w bezpiecznym zaciszu domowym będzie mogło swobodnie bawić się i uczyć.  Gabinet oferuje pomoc z zakresu terapii wad wymowy —  zarówno opóźnionych, jak i wczesnych, a także wsparcie w nauce czytania i pisania.

Opracowanie:
Miszewo Murowane, Południowa 13
tel. 664 534 614
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz