Materiał Partnera

Co zrobić, żeby nie przepłacać za ogrzewanie?

Co zrobić, żeby nie przepłacać za ogrzewanie?

W okresie grzewczym każdy ponosi koszty związane z koniecznością ogrzewania budynków. Niezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewamy nasz dom, wydatki na ten cel zajmują zawsze sporo miejsca w domowym budżecie. Co zrobić, by na opał wydawać jak najmniej? Jakie rozwiązanie będzie najtańsze? Oto garść praktycznych porad dotyczących ogrzewania domu.

Po pierwsze – kupuj na zapas

Jeśli dom ogrzewamy piecem węglowym, powinniśmy pomyśleć o zakupie opału jeszcze latem. To ma bardzo duży wpływ na całkowity koszt ogrzania domu zimą. Latem, składy węglowe, takie jak Bocian K. Bocian, oferują atrakcyjne zniżki. W ten sposób, możemy obniżyć opłaty za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent – najlepiej obliczyć, ile średnio opału spalamy przez okres zimowy i od razu kupić całość. W ten sposób, mamy szansę wynegocjować jeszcze lepszą cenę. Poza tym, latem łatwiej o ładną pogodę – a węgiel warto kupować tylko w suche dni – inaczej będzie mokry i po prostu cięższy, przez co zapłacimy więcej za opał o mniejszej wartości energetycznej. Jeśli od kilku lat używamy w domu tego samego pieca, to oszacowanie ilości opału potrzebnego na całą zimę nie powinno sprawić nam szczególnego problemu.

Zadbaj o ocieplenie domu

Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, jest ocieplenie i uszczelnienie naszego domu. Zwłaszcza w starszych budynkach, mnóstwo ciepła ucieka przez nieszczelne okna i drzwi, oraz cienkie, nieocieplone ściany. Odpowiednie ocieplenie domu, pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o połowę – termomodernizacja to kosztowna inwestycja, jednak decydując się na nią, mamy pewność, że szybko nam się zwróci. Przy dużym domu jednorodzinnym, roczna oszczędność na opale po ociepleniu budynku może wynosić nawet tysiąc złotych.

Kupuj opał dobrej jakości

To bardzo ważne. Często szukamy oszczędności, kupując najtańszy możliwy opał – np. miał. Zdarza się też, że poszukiwaniu atrakcyjnych cen, trafiamy do firm, które nie cieszą się najlepszą reputacją. To błąd. Jeśli chcemy naprawdę zaoszczędzić na opale, powinniśmy zadbać o dobry stosunek jakości do ceny. Kiepskiej jakości opał będzie tańszy w przeliczeniu na tonę, jednak nie da on nam tyle ciepła, ile dobry węgiel. Dlatego zawsze powinniśmy kupować opał w sprawdzonym składzie węgla, kierując się przede wszystkim jego kalorycznością. Większa ilość taniego opału wcale nie zagwarantuje nam więcej ciepła zimą. Warto porozmawiać ze sprzedawcą węgla i poprosić go o radę, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Opracowanie:
Konin, Świętojańska 25b
tel. 63 244 36 55
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz