Artykuł sponsorowany

Co zrobić ze zużytym sprzętem gospodarstwa domowego?

Co zrobić ze zużytym sprzętem gospodarstwa domowego?

Zużyty sprzęt elektroniczny to często prawdziwa zmora naszych domów. Najczęściej zupełnie nie nadaje się do użytku, a przy tym niepotrzebnie zajmuje cenną przestrzeń na strychach, w piwnicach i w schowkach. Nie każdy z nas wie, jak w sposób ekologiczny i racjonalny się go pozbyć, okazuje się jednak, że istnieje kilka praktycznych porad, jak można to zrobić szybko i efektywnie.

Zużyty sprzęt AGD – czy aby na pewno?

Prawdopodobnie większość z nas zna zapalonych majsterkowiczów „złote rączki”, którzy są w stanie zrobić coś z niczego albo naprawić potencjalnie nienaprawialne urządzenia. Warto zastanowić, czy w naszym otoczeniu są takie osoby. Jeśli tak, często chętnie przyjmują one sprzęt gospodarstwa domowego, który są w stanie naprawić i korzystać z niego jeszcze przez wiele lat. Tego typu „elektroniczny second-hand” to niezwykle ekologiczne i racjonalne rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie zyskuje drugie życie.

Elektrośmieci? Nie do koszów

Standardowe wysypiska śmieci nie są miejscami przystosowanymi do utylizacji i składowania elektrośmieci. Dlatego też nie powinniśmy wyrzucać ich do standardowych koszów na odpady, które znajdują się pod naszymi budynkami mieszkalnymi. Zazwyczaj w celu ich pozbycia się organizowane są specjalne zbiórki, aranżowane co kilka miesięcy przez władze miast lub gmin, które dokonują ich bezpiecznego wywozu i składowania w odpowiednich miejscach przeznaczonych właśnie do tego celu. Dzięki temu jesteśmy pewni, że trafiły one w odpowiednie miejsce.

Przyjmowanie elektrośmieci

Na rynku obecne są także specjalistyczne firmy zajmujące się przyjmowaniem elektrośmieci. Możemy dostarczyć im urządzenia takie jak pralki, żelazka, telewizory, komputery, lodówki oraz inne sprzęty elektroniczne, które skończyły swój okres użytkowy. Jest to niezwykle praktyczna opcja, szczególnie jeśli w naszych domowych piwnicach zdołaliśmy nagromadzić naprawdę dużo tego typu urządzeń. Jedynym warunkiem, by zostały przyjęte pozostaje to, aby były one w pełni skompletowane. Przedsiębiorstwem, która bezpłatnie przyjmie taki sprzęt, jest firma ORDER PW z Kielc, która poza skupem surowców, przede wszystkim tworzyw sztucznych, szkła i makulatury, zajmuje się także odbiorem niektórych materiałów budowlanych.

Zużyty sprzęt elektroniczny zawsze powinien znaleźć się w specjalistycznym, przeznaczonym stricte do tego celu miejscu. Dzięki temu mamy pewność, że nie zaszkodzi i nie zaśmieci środowiska naturalnego, prowadząc do jego dewastacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz