Materiał Partnera

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?
Zużyty sprzęt elektroniczny należy do odpadów, które nie poddane właściwemu procesowi utylizacji, wpływają negatywnie zarówno na środowisko, jak i nasze zdrowie. Niestety, pomimo istniejących przepisów, problem ten jest wciąż bagatelizowany przez przedsiębiorców i osoby prywatne. O tym, co najlepiej zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym, przeczytasz w naszym artykule.

Elektrośmieci

Aby system gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce działał jak najskuteczniej, przepisy dotyczące kwestii elektrośmieci z roku na rok są zaostrzane. Podstawę ich stanowi jednak ustawa unijna, wprowadzona w naszym kraju w 2005 roku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy, zajmującej się utylizacją odpadów Eko-Jumir:

Ustawa ta mówi, iż należy ograniczyć ilość zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego poprzez różne formy odzysku. Określa ona również kategorie elektroodpadów. I tak mamy odpady małogabarytowe i wielkogabarytowe, do których głównie należą sprzęty RTV i AGD. Elektrośmieciami są również elektroniczne zabawki, urządzenia oświetleniowe, telekomunikacyjne czy klimatyzatory. Zużyty sprzęt tego typu stanowi zagrożenie dla środowiska i naszego zdrowia. Jego elementy zawierają bowiem niebezpieczne substancje takie jak freon, kadm, azbest czy związki bromu. Zanim więc zostanie on poddany procesowi recyklingu, substancje te muszą zostać z niego usunięte w bezpieczny sposób. Tym zaś powinny zajmować się wyspecjalizowane w tej dziedzinie jednostki.

Właściwe zagospodarowanie elektroodpadów

Jest kilka sposobów na to, aby pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sposób bezpieczny dla środowiska oraz zgodny z przepisami.

W przypadku elektroodpadów wielkogabarytowych można:

  • wystawić je przed posesję w dniu, w którym odbierane są odpady wielkogabarytowe, zgodnie z harmonogramem dla zabudowy jednorodzinnej,
  • wystawić przed altanę śmietnikową w dniu odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem dla zabudowy kilku i wielorodzinnej,
  • przywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odpowiedniej dla zamieszkiwanej gminy.

W przypadku małogabarytowych odpadów przeznaczonych dla gospodarstw domowych istnieje obowiązek oddania zużytego sprzętu podmiotowi, który prowadzi działalność w zakresie zbierania zużytego sprzętu. Takim podmiotom można również zlecić odbiór wielkogabarytowych sprzętów.

Najlepiej zaś skorzystać z usług firm, które zajmują się skupem i odbiorem sprzętu elektronicznego oraz jego recyklingiem jednocześnie. Wówczas możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się elektroodpadów w sposób bezpieczny dla środowiska i naszego zdrowia, przyczyniając się ponadto do proekologicznego obiegu materiałów. Jeśli dodamy jeszcze fakt, iż możemy również odnieść przy tym korzyść finansową, to nie ma potrzeby już szukać innego rozwiązania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz