Materiał Partnera

Co zrobić z przegrzewającym się laptopem?

Co zrobić z przegrzewającym się laptopem?

Jeśli nasz laptop się przegrzewa, korzystanie z niego wiąże się z dużym dyskomfortem. Trzymanie gorącego sprzętu jest utrudnione, a temperaturę odczują także nasze palce spoczywające na klawiaturze. Co uważniejsi z nas mogą także dostrzec, że wraz ze wzrostem temperatury maleje prędkość działania komputera, który zaraz po wyjęciu z pudełka był przecież dużo szybszy. Jeśli zauważymy, że nasz laptop jest zbyt ciepły, powinniśmy oddać go do serwisu.

Dlaczego przegrzewający się laptop wolniej działa?

Niemal każdy laptop po pewnym czasie użytkowania – intensywnego lub nie – zacznie się przegrzewać. Temperatura będzie zauważalna dla każdego użytkownika sprzętu. Wygoda wynikająca z możliwości użytkowania laptopa w każdym miejscu przestanie mieć znaczenie, gdy ten będzie parzył nasze kolana. Przyczyn przegrzewania laptopa może być wiele, ale jedną z najczęstszych jest zalegający w jego wnętrzu kurz. Nawet jeśli pedantycznie dbamy o swój sprzęt, drobiny kurzu prędzej czy później osadzą się na jego radiatorze. Sprawia to, że obieg powietrza wewnątrz obudowy komputera zostaje zaburzony. Jest on natomiast bardzo ważny dla kondycji naszego sprzętu – sprawnie działający laptop to laptop przede wszystkim odpowiednio chłodzony. Wszystkie pracujące w nim elementy generują bowiem temperaturę. Największą wytwarza procesor i karta graficzna, ale ostatnimi czasy rekordy biją nowoczesne dyski twarde. Laptopy są na szczęście wyposażone w systemy chłodzące, które zazwyczaj działają bardzo dobrze – o ile się nie zakurzą. Gdy dostrzeżemy wzrost temperatury laptopa koniecznie oddajmy go do serwisu – takiego jak serwis Compus. Po tym, jak odbierzemy komputer, powinniśmy zauważyć wzrost wydajności (czy raczej jej powrót do stanu sprzed przegrzewania się). Dzieje się tak dlatego, że przegrzewający się komputer ogranicza własną moc w celu zmniejszenia temperatury – jest przez to wolniejszy, ale nie ulega głębokiemu uszkodzeniu.

Co dzieje się z przegrzewającym się laptopem w serwisie?

Gdy przegrzewający się laptop trafia do serwisu zostaje na wstępie ostrożnie otwarty. Serwisant zdejmuje obudowę komputera w celu dostania się do radiatora i odkurzenia go. Wydawać by się mogło, że to wszystko, co należałoby zrobić. Nic bardziej mylnego. Profesjonalny serwis systemu chłodzącego komputer obejmuje bowiem dodatkowe czynności. Jedną z nich jest wymiana czynnika termoprzewodzącego, który z czasem traci swoje właściwości. Czynnik termoprzewodzący ma zazwyczaj formę pasty lub płaskich, elastycznych płytek i znajduje się pomiędzy najbardziej nagrzewającymi się komponentami komputera oraz elementami odprowadzającymi ciepło. Również te elementy podlegają zużyciu – wprawny serwisant oceni ich sprawność i wymieni je w razie potrzeby. Wymienić można także wentylatory w komputerze oraz sam radiator. Wszystko zależy od wieku laptopa oraz temperatury, w jakiej musiał pracować w trakcie pracy. Zbyt wysoka może wręcz uszkodzić sprzęt.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz