Materiał Partnera

Co zrobić z odpadami sezonowymi?

Co zrobić z odpadami sezonowymi?

Sezonowe porządki w ogrodzie lub na działce generują duże ilości odpadów zielonych, z którymi nie bardzo wiemy, co począć. Ich spalenie możliwe jest tylko wtedy, gdy gmina, w której mieszkamy nie przewidziała innego sposobu utylizacji odpadów zielonych. Na szczęście większość władz dba o to, by porządkowano je w należyty sposób. Czym grozi spalanie odpadów sezonowych oraz co zrobić, by pozbyć się ich w legalny sposób?

Czym są odpady zielone?

Do odpadów zielonych zaliczamy wszystkie śmieci pochodzenia naturalnego. Mowa tu o jesiennych liściach, które zalegają na chodnikach, skoszonej trawie, przyciętych gałęziach krzewów czy zwalonych przez wiatr konarach drzew. Odpadami zielonymi są również resztki jedzenia i popiół. Wiele osób wyrzuca odpady sezonowe do pojemników z odpadami zmieszanymi. To niestety błąd. Odpady zielone można wykorzystać na kompost, jednak niewiele osób korzysta z takiego rozwiązania.

Czym grozi spalanie odpadów zielonych?

Niestety duża część posiadaczy przydomowych ogrodów czy działek rekreacyjnych decyduje się na termiczną utylizację odpadów sezonowych. Jak już wspomniano – jest ona dozwolona tylko wtedy, gdy nie ma innego sposobu na pozbycie się tego rodzaju śmieci. Zdecydowana większość gmin w Polsce posiada jednak określone procedury w tym zakresie. Oznacza to, że palenie odpadów sezonowych jest nielegalne, nawet na terenie prywatnym.

Co może grozić za to wykroczenie? Tego rodzaju porządki w ogrodzie mogą zostać uznane za zanieczyszczenie, zwłaszcza jeśli dym przedostanie się do przestrzeni publicznej. Grozi za to mandat w wysokości 500 zł. Ponadto nasza działalność może również nie podobać się sąsiadom, którzy – w przypadku, gdy sytuacja będzie się notorycznie powtarzać – mają prawo szukać sprawiedliwości w sądzie.

Jak legalnie pozbyć się odpadów sezonowych?

Jak informuje przedstawiciel z firmy Eko-Raff – utylizację odpadów sezonowych możemy zlecić przedsiębiorstwu, które specjalizuje się w wywozie śmieci. W jego stronę możemy także skierować prośbę o podstawienie kontenera, który ułatwi składowanie i transport odpadów zielonych. Po zapełnieniu się pojemnika, pracownicy firmy odbiorą go od wynajmującego i wywiozą zgromadzone odpady do spalarni, gdzie nastąpi ich legalna utylizacja.

Z wynajmu kontenera mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i zarządy wspólnot mieszkaniowych czy firmy porządkujące miejskie tereny zielone. Śmieci mogą być wrzucane do pojemnika luzem lub w workach. Dzięki tego typu usługom nie musimy się już martwić o miejsce na składowanie odpadów zielonych czy wciąż powiększającą się górą liści w ogrodzie. Specjaliści rozwiążą nasz problem szybko i w dobrej cenie.

Opracowanie:
Warszawa, Królowej Marysieńki 33 lok. 94
tel. 604 548 824
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz