Materiał Partnera

Co zrobić, gdy zużyją się opony do maszyn rolniczych?

Co zrobić, gdy zużyją się opony do maszyn rolniczych?

Ciężkie maszyny rolnicze i budowlane, wymagają specjalnego ogumienia. Opony, do tego rodzaju pojazdów muszą być bardzo wytrzymałe. Są one także znacznie większe od opon używanych w zwykłych pojazdach osobowych. W dobrej jakości zestaw opon do maszyn rolniczych trzeba sporo zainwestować. Niestety, wytężona eksploatacja, a często po prostu nieszczęśliwe wypadki, mogą spowodować, że takie ogumienie dość szybko się zniszczy. Co wtedy zrobić?

Charakterystyka opon do ciężkich pojazdów

Opony to bardzo ważna część każdego pojazdu, której zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć. Powierzchnia opon, to jedyna część naszego pojazdu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Dlatego, to w dużej mierze właśnie od opon zależy, czy będziemy w stanie utrzymać kontrolę nad pojazdem, niezależnie od tego, czy to zwykła osobówka, czy potężna maszyna rolnicza. Jednak ciężkie pojazdy, wspomniane maszyny rolnicze, ale też pojazdy stosowane na budowie, wymagają szczególnego ogumienia. Niezbędny jest tu głębszy bieżnik, specjalne wzmocnienie opon, które przy okazji muszą mieć większe, dostosowane do charakterystyki tych urządzeń rozmiary. Opony do maszyn rolniczych muszą być wykonane tak, by radziły sobie zarówno na zwykłej nawierzchni, jak i w znacznie trudniejszych warunkach – na przykład jeżdżąc po nieutwardzonym gruncie.

Konieczna naprawa

Kiedy pojazd pracuje w trudnych warunkach nawierzchniowych, a przy tym z dużym obciążeniem, jego opony dość szybko się zużywają. Dlatego też opony w maszynach rolniczych i budowlanych dość często należy wymieniać. Problem pojawia się też wtedy, gdy opona po prostu się przebije, po najechaniu na jakiś szczególnie ostry przedmiot. Kupowanie całego nowego ogumienia to w takiej sytuacji spory wydatek. Na szczęście możemy go uniknąć, oddając opony do naprawy. Specjalistą w dziedzinie przywracania pełnej sprawności oponom do ciężkich pojazdów jest firma wulkanizacyjna Kuliszewski Ryszard Serwis Ogumienia Wulkanizacja

Pod pewnymi warunkami

Naprawa opon w większości przypadków jest możliwa i pozwala ona, jak wspomnieliśmy wyżej, na przywrócenie im pełnej sprawności. Trzeba jednak widzieć, że są pewne sytuacje, w których nawet najlepszy wulkanizator nam nie pomoże. Zanim fachowcy przystąpią do naprawy opony, poddają ją szczegółowym oględzinom, które pozwalają określić rzeczywisty stan koła. Jeśli doszło do uszkodzenia lub zanieczyszczenia wnętrza opony, naprawa nie będzie możliwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz