Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy samochód nie przeszedł przeglądu rejestracyjnego?

Co zrobić, gdy samochód nie przeszedł przeglądu rejestracyjnego?

Przegląd rejestracyjny – znany głównie jako przegląd techniczny – kojarzy się z formalnością. Wystarczy podjechać samochodem do stacji diagnostycznej, by z miejsca otrzymać pieczątkę. Chociaż rzeczywiście takie sytuacje działy się w przeszłości, wprowadzenie nowych przepisów ma wyeliminować ten proceder albo przynajmniej zmniejszyć jego skalę. Co się zatem stanie, gdy auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

Czym jest przegląd rejestracyjny?

Przegląd rejestracyjny to kontrolne badanie, którego podstawowym celem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Przeprowadzany jest w stacjach obsługi samochodów, takich jak np. Polmobyt Ryszard Piórkowski w Krakowie, i należy odbywać go regularnie.

Podczas przeglądu technicznego specjalista sprawdza poszczególne elementy pojazdu, zwracając uwagę m.in. na: nadwozie, podwozie i hamulce, silnik.

Kiedy samochód nie przejdzie przeglądu technicznego?

Pozytywne przejście przeglądu technicznego wcale nie jest formalnością. Jeżeli samochód nie jest w pełni sprawny, wówczas specjalista ma prawo odmówić wbicia pieczątki w dowód rejestracyjny. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Auto dyskwalifikuje m.in.:

  • jakikolwiek odprysk szyby oraz wszelkie inne uszkodzenia zaburzające dobrą widoczność
  • mocno zardzewiała karoseria, brak sztywności karoserii
  • bardzo słabe hamulce lub nierówne hamowanie kół
  • niesprawny hamulec ręczny
  • luzy przy końcówkach drążków kierowniczych
  • nieszczelny lub zbyt głośno pracujący układ wydechowy.

Niedziałające oświetlenie obliguje kierowcę do wymiany żarówki na miejscu – tylko wtedy przegląd rejestracyjny zostanie zaliczony.

Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co dalej?

Jeśli auto nie przejdzie przeglądu technicznego, wówczas specjalista nie podbije dowodu rejestracyjnego – samochód nie będzie więc nadawał się do dalszej jazdy. Dlatego należy niezwłocznie oddać pojazd do wykwalifikowanego warsztatu, aby usunąć wszelkie wykryte nieprawidłowości. Jeżeli awarie zostaną naprawione, wówczas kierowca musi ponownie zgłosić się na przegląd.

Warto przy tym podkreślić, że obowiązujące od 13 listopada 2017 roku nowe przepisy utrudniają zdobycie pieczątki za odbyty przegląd nawet wtedy, gdy auto jest niesprawne. Wynika to z faktu wprowadzenia systemu CEPIK 2.0, w który wprowadzane są dane widoczne dla pracowników innych stacji diagnostycznych. Nie ma więc możliwości, aby uszkodzony pojazd otrzymał pozytywną decyzję podczas przeglądu w innej stacji.

Pamiętaj! Brak pieczątki w dowodzie rejestracyjnym wyklucza pojazd z uczestniczenia w ruchu drogowym. Grozi to nie tylko wysokim mandatem, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla innych uczestników.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz