Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy pojawiają się problemy ze słuchem?

Co zrobić, gdy pojawiają się problemy ze słuchem?

Głośna muzyka, praca w hałasie, dźwięki zatłoczonego miasta – to wszystko wpływa negatywnie na naszą zdolność słyszenia, która dodatkowo maleje z wiekiem. Wykrycie niedosłuchu jest trudne i wymaga konsultacji ze specjalistą, dlatego powinniśmy regularnie wykonywać badania słuchu, które pozwolą w porę wykryć niepokojące zmiany i rozpocząć leczenie, czyli dobrać aparat słuchowy.

Regularne badania

Największa trudność w rozpoznaniu niedosłuchu to fakt, że w wielu przypadkach pozostaje on długo niezauważany przez samego pacjenta. Utrata słuchu postępuje stopniowo i powoli, przez co nasz mózg jest w stanie niejako zrekompensować ubytek – domyślać się znajomych dźwięków i dostosować się do coraz gorszego słyszenia.

Dlatego tak ważna jest regularna kontrola słuchu w specjalistycznym gabinecie. Audiometria to bezpłatne badanie słuchu, którego wykonywaniem zajmuje się Has, firma zajmująca się protetyką słuchu od ponad dwudziestu lat. Audiometria tonalna polega na określeniu progu słyszenia, a to prowadzi do zdiagnozowania rodzaju i stopnia wady słuchu. Wykonywana być może przez lekarza laryngologa, audiologa, protetyka słuchu lub pielęgniarkę. W trakcie badania pacjentowi zakładane są słuchawki i podaje przez nie do ucha ton miarowy. Zadaniem pacjenta jest sygnalizowanie, kiedy zaczyna on słyszeć jakikolwiek dźwięk. Po każdej odpowiedzi zmniejszana jest głośność dźwięku, co pozwala wskazać najcichszy dźwięk słyszany przez pacjenta.

Aparaty słuchowe

Wyniki audiometrii muszą być skonsultowane ze specjalistą, który wskaże na optymalne dla pacjenta rozwiązania. Najczęściej stosowane są aparaty słuchowe, które pozwalają na pełną swobodę komunikacyjną – zwłaszcza w przypadku nowoczesnych rozwiązań.

Wyniki badania słuchu i zlecenie wykonania aparatu słuchowego stanowią podstawę dla protetyka słuchu do przygotowania aparatu o odpowiednich parametrach. Warto pamiętać, że zakup aparatu jest refundowany przez NFZ i dlatego warto korzystać z usług firm, które mają z nim podpisaną umowę.

Dla poszczególnych typów niedosłuchów przeznaczone są inne rodzaje  aparatów słuchowych, chociaż pacjent ma pewną możliwość wyboru ze względu na ceny niektórych rozwiązań. Do powszechnie stosowanych należą analogowe aparaty słuchowe, czyli te tradycyjne. Są stosunkowo tanie, ale mogą zniekształcać dźwięki. Nowoczesnym rozwiązaniem są cyfrowe aparaty słuchowe wyposażone w procesor o dużej mocy obliczeniowej, który próbkuje sygnały kilkadziesiąt razy na sekundę i tym samym zapewnia wysoką jakość słyszenia.

Trudniejsze w obsłudze i pielęgnacji, ale za to dyskretniejsze są aparaty wewnętrzne. Wyróżnić możemy tu aparaty wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe. Stanowią one połączenie walorów estetycznych oraz technicznych. Aparaty słuchowe muszą być każdorazowo dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz budowy jego przewodu słuchowego. Nie ma dwóch identycznych niedosłuchów, zatem tylko odpowiednie dobranie aparatu pozwoli na jego w pełni funkcjonalne użytkowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz