Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy otrzymasz pozew o eksmisję z mieszkania?

Co zrobić, gdy otrzymasz pozew o eksmisję z mieszkania?

Eksmisja z mieszkania to rozwiązanie drastyczne, które zmusza lokatorów do opuszczenia lokalu. Warto jednak pamiętać, że otrzymanie pozwu o eksmisję wcale nie jest ostateczne, szczególnie jeśli okazuje się on bezzasadny. W takich sytuacjach prawo często stoi po stronie lokatorów, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów z tej dziedziny i powierzyć rozwiązanie sprawy radcy prawnemu. Podpowiadamy, co zrobić, gdy grozi eksmisja.

W jakich sytuacjach możliwa jest eksmisja?

Przede wszystkim należy podkreślić najważniejszy fakt, a więc to, że eksmisja nie może nastąpić jedynie na podstawie żądania właściciela lub zarządcy nieruchomości. Musi być ona uzasadniona prawnie oraz potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Dlatego, jeśli dopiero otrzymaliśmy pozew o eksmisję, jeszcze nic straconego. Podstawowymi powodami, które mogą skutkować koniecznością opuszczenia lokalu, są m.in. zaległości w opłatach czynszu, bezprawne zajmowanie mieszkania, naruszenie porządku domowego, egzekucja za długi lub stosowanie przemocy przez jednego z lokatorów wobec innych współlokatorów.

Kogo nie można eksmitować?

Oprócz tego, że przepisy prawne dokładnie regulują, w jakich przypadkach możliwa jest eksmisja lokatorów z mieszkania, regulują również sytuacje, kiedy eksmisja nie jest możliwa lub konieczne jest zapewnienie lokalu socjalnego. Otóż z mieszkania nie można wyrzucić kobiet w ciąży, małoletnich, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, obłożnie chorych, bezrobotnych oraz emerytów i rencistów. Co więcej, obowiązuje coś takiego jak okres ochronny lokatorów. Oznacza to, że od 1 listopada do 31 marca, a więc w okresie jesienno-zimowym, nie można eksmitować lokatorów, jeżeli nie zostanie wskazane im mieszkanie zastępcze.

Eksmisja a pomoc radcy prawnego

Niestety bardzo często osoby nieobeznane w przepisach prawnych, nie wiedzą, że otrzymanie pozwu o eksmisję nie jest jednoznaczne z wyrokiem i nakazem jego wykonania przez komornika. A więc jeśli nie wiemy co zrobić i jakie mamy możliwości, najlepiej skorzystać z pomocy prawnej. Krakowska Kancelaria Radcy Prawnego Bartosz Frączyk w naszym imieniu dokładnie zbada zasadność pozwu, a następnie, w przypadku, gdy okaże się, że eksmisja nie ma podstawy prawnej, przygotuje na niego odpowiedź. Natomiast jeżeli dojdzie do rozprawy sądowej, radca prawny będzie nas reprezentował w sądzie, gdzie zadba o wyrok na naszą korzyść, a w razie podtrzymania nakazu eksmisji o przyznanie należnego lokalu socjalnego lub inne sprzyjające nam rozwiązanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz