Materiał Partnera

Co zrobić, by laptop pracował szybciej?

Co zrobić, by laptop pracował szybciej?

Wolno działający laptop to prawdziwa zmora, szczególnie teraz, kiedy tak wiele osób zmuszonych jest pracować zdalnie. Problem ten nie dotyczy tylko sprzętów starszej generacji, ale również tych nowych, użytkowanych zaledwie od kilku miesięcy. Niestety często to my sami doprowadzamy do sytuacji, że laptop chodzi jak komputer stacjonarny z lat 90. Co jest tego powodem? Jak przyspieszyć pracę laptopa?

Dlaczego mój laptop pracuje tak wolno?

Jedną z przyczyn wolnej pracy laptopa jest zbyt duża ilość zainstalowanych programów. Często ściągamy z sieci jakąś aplikację, której potrzebujemy tylko na raz. Następnie zapominamy o niej, a program wciąż działa w tle i spowalnia nasz komputer. Oczywiście jedna aplikacja nie spowoduje od razu odczuwalnych zmian, ale już kilka lub kilkanaście – owszem. Kolejnym problemem są programy, które uruchamiają się automatycznie wraz z włączeniem laptopa. Możemy je przejrzeć i wyłączyć w Menedżerze Zadań. Warto też usunąć z komputera wszystko to, co nie jest nam potrzebne – stare gry, pliki tekstowe czy zdjęcia. One również obciążają pamięć, przez co laptop nie pracuje tak wydajnie.

Pracę laptopa mogą zaburzać nieproszeni goście, czyli wirusy. Niestety większość z nas z oszczędności rezygnuje z zakupu dobrego programu antywirusowego. Uważamy, że nie mamy na swoim komputerze nic, co mogłoby zainteresować twórców złośliwego oprogramowania. Tymczasem wirusy są powszechne i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile z nich „gnieździ się” w naszym laptopie. Przegrzewanie się komputera także spowalnia jego pracę. Poza tym jest wynikiem jego przeciążenia.

Jak przyspieszyć pracę laptopa?

Kiedy jesteśmy rozczarowani wydajnością naszego komputera, w głowie planujemy już zakup nowego.  Tyle że pracę starszego urządzenia można skutecznie przyspieszyć. Takie usługi świadczą serwisy komputerowe. Jak informuje specjalista z firmy It & Rs Igor Kowalski – często wystarczy tylko dokładnie wyczyścić dysk, zaktualizować oprogramowanie i sterowniki, wgrać dodatkową pamięć i zabezpieczyć laptopa przed wirusami. Nieco rzadziej konieczne jest sformatowanie dysku systemowego. Koszt modernizacji z pewnością będzie niższy niż kwota, którą musielibyśmy wydać na zakup nowego sprzętu. Ponadto informatyk poinstruuje nas, jak dbać o komputer, by ponownie nie doprowadzić do jego spowolnienia. Służą do tego specjalne programy oraz zabiegi konserwacyjne, które powinniśmy regularnie wykonywać.

Pamiętaj! Wolno działający laptop to nie zawsze wina słabego sprzętu. W dużej mierze my sami przyczyniamy się do tego, że komputer nie spełnia naszych oczekiwań pod względem płynności pracy. Dobry informatyk pomoże zażegnać ten problem.

Opracowanie:
Bolesławiec, Kutuzowa 9 lok. 9
tel. 660 855 148
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz