Artykuł sponsorowany

Co zawiera projekt instalacji ogrzewania podłogowego dla domu jednorodzinnego?

Co zawiera projekt instalacji ogrzewania podłogowego dla domu jednorodzinnego?

Dobrze zaprojektowany dom posłuży jego lokatorom wiele dziesięcioleci, jako przyjazna i funkcjonalna przestrzeń. Projekt powinien uwzględniać kwestię komfortu cieplnego oraz rozplanowanie przebiegu instalacji grzewczej w taki sposób, by można było zredukować potencjalne straty energii. Z naszego artykułu dowiesz się zatem, co powinien zawierać dobrze wykonany projekt techniczny instalacji ogrzewania podłogowego dla domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy cenią ten rodzaj instalacji nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych i ekonomicznych. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne, gdyż popularna podłogówka umożliwia równomierne rozłożenie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Ciepło gromadzi się przy podłodze, co pozwala też utrzymać w domu optymalną wilgotność i dobre samopoczucie lokatorów. Aby instalacja dobrze spełniała swoje funkcje, musi być zaprojektowana z uwzględnieniem określonych zasad oraz standardów.

Wytyczne dotyczące wykonania i izolacji cieplnej podłoża

Istnieje wiele parametrów, które składają się na kompletny projekt techniczny instalacji ogrzewania podłogowego. Jednym z nich są wskazania dotyczące podłoża, na którym ma zostać wykonana podłogówka. Chodzi o takie wartości, jak: grubość warstwy izolacyjnej oraz rodzaj zastosowanego materiału na podłogi poziomu parteru oraz stropu. W zależności od specyfiki budynku, izolacja może być wykonana ze styropianu albo wełny, pokrytej specjalną folią aluminiową.

Jak przyznaje Elżbieta Klimek z Biura Projektowego w Koszalinie: obliczenia grubości wylewki to zadanie wyłącznie dla doświadczonego projektanta, który zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązania po to, by ułatwić montaż i ograniczyć ryzyko strat ciepła. Projekt instalacji musi uwzględniać możliwe różnice w wysokości poziomu podłóg i związane z tym ułożenie poszczególnych rur, a także dylatacje.

Specyfikacja techniczna materiałów i urządzeń

Ważnym elementem projektu instalacji grzewczych jest szczegółowa specyfikacja materiałów i urządzeń grzewczych. Dokumentacja zawiera więc wytyczne określające rodzaj i średnicę rur oraz zaworów odpowietrzających, otwierających i zamykających, jak też rozdzielacz – takie dane są niezbędnym źródłem informacji dla firmy wykonującej montaż w Twoim domu.

Projekt techniczny nowoczesnej instalacji ogrzewania podłogowego zawiera też specyfikację inteligentnych urządzeń do listw zdalnego sterowania, takich jak: programatory czy termostaty współpracujące z kotłem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz