Materiał Partnera

Co zaliczamy do tradycyjnych ciast świątecznych?

Co zaliczamy do tradycyjnych ciast świątecznych?

Okres przygotowań świątecznych z roku na rok się wydłuża i coraz częściej o wigilii myślimy nawet już w listopadzie. Nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę długą listę rzeczy do kupienia i przygotowania. Uroczysta atmosfera wymaga odpowiednich dekoracji, trzeba przemyśleć i zamówić prezenty pod choinkę, a także zastanowić się nad wigilijnymi potrawami i świątecznymi wypiekami. Jakie ciasta muszą pojawić się na świątecznym stole?

Piernik

Ciężko wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez pierniczków. Tradycja przyrządzania tych charakterystycznych wypieków o ciemnobrązowym odcieniu i korzennym aromacie sięga setek lat i na dobre zakorzeniła się w polskich zwyczajach świątecznych. W wielu domach to właśnie przygotowywanie piernika stanowi początek okresu świątecznego, ponieważ tradycyjnie ciasto to przygotowuje się już na kilka tygodni przed wigilią. Dzięki temu gotowy wypiek jest niezwykle delikatny i puszysty, o wyjątkowym smaku i zapachu z nutami miodu i cynamonu, a w zależności od zwyczajów kulinarnych również kakaa, powideł, a nawet kawy.

Serniki

Sernik to bez wątpienia jedno z najbardziej uniwersalnych ciast, które nadaje się na każdą okazję i dobrze smakuje o każdej porze roku. Przyjęło się jednak, że te wypieki na bazie sera twarogowego przygotowuje się właśnie na święta. Do wyboru jest przy tym wiele wariantów. Na świątecznych stołach pojawiają się serniki królewskie z bezą, efektownie wyglądające z tzw. rosą, wiedeńskie z polewą czekoladową czy krakowskie na kruchym spodzie. W bożonarodzeniowej wersji serniki wzbogacane są typowo zimowymi dodatkami: pierniczkami, makiem oraz aromatem owoców cytrusowych, zwłaszcza pomarańczy i mandarynek.

Co jeszcze?

Nie da się ukryć, że świąteczne zwyczaje w Polsce są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od regionu, w którym mieszkamy oraz tradycji zaczerpniętych z domu rodzinnego. Tak samo jak różne są zestawy dwunastu dań na wigilijnych stołach Polaków, tak samo różne są rodzaje przyrządzanych na Boże Narodzenie ciast. Oprócz tradycyjnego piernika i uniwersalnych serników w wielu polskich domach pojawi się makowiec i inne ciasta świąteczne zawierające mak, np. tarty czy strudle makowe. Jeśli mowa o strudlach, to w wersji bożonarodzeniowej chętnie przygotowuje się to ciasto również z jabłkami, podobnie jak kultowy już polski jabłecznik czy nieco bardziej „amerykańską” szarlotkę. Poza jabłkami i makiem do tradycyjnych świątecznych składników zalicza się bakalie, orzechy, miód, śliwki i powidła i to właśnie na bazie tych produktów przyrządza się świąteczne ciasta: rolady, babki, torty i keksy, które znajdziemy np. w ofercie cukierni Radzikowski w Warszawie. Jak zatem się okazuje, tradycje cukiernicze związane z Bożym Narodzeniem są w naszym kraju niezwykle bogate.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz