Artykuł sponsorowany

Co zaliczamy do sprzętu przeciwpożarowego?

Co zaliczamy do sprzętu przeciwpożarowego?

Sprzęt przeciwpożarowy kojarzy nam się przede wszystkim z gaśnicami i jest to oczywiście skojarzenie słuszne, jeśli jednak chcemy bardziej zagłębić się w temat sprzętu przeciwpożarowego, do przejrzenia mamy znacznie więcej przeróżnych produktów. W naszym artykule dokonamy ogólnego przeglądu przedmiotów, które zaliczyć możemy do sprzętu przeciwpożarowego.

Hydranty zewnętrzne i wewnętrzne

Hydranty definiujemy jako urządzenia, które umożliwiają bezpośredni pobór wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Zarówno hydranty zewnętrzne, jak i wewnętrzne, które montowane są na sieciach wodociągowych, powinny mieć odpowiednie aprobaty techniczne i atesty higieniczne. O tym, jak szerokim tematem są hydranty, możemy się przekonać, analizując na przykład skład uniwersalnego hydrantu wewnętrznego zawieszanego lub wnękowego z wężem półsztywnym. Uniwersalna wersja daje możliwość podłączenie tego samego hydrantu w wykonaniu lewym lub prawym. W skład zestawu wchodzą: szafka hydrantowa, zawór hydrantowy, wąż tłoczony półsztywny i zwijadło węża, prądownica hydrantowa, oznakowanie zgodnie z normą PN-EN ISO 7010:2012 oraz tabliczka informacyjna zgodnie z normą PN-EN 671-1, instrukcje (montażu, konserwacji, podłączenia), karta gwarancyjna i numer identyfikacyjny.

Szafki i akcesoria do nich, armatura przeciwpożarowa

Do sprzętu przeciwpożarowego zaliczamy również różnego rodzaju szafki z akcesoriami, skrzynki i stojaki. To metalowe szafki na gaśnice w różnych formatach o zadanym maksymalnym obciążeniu i szafki plastikowe, czy wielofunkcyjne, wodoszczelne i pyłoszczelne pojemniki na gaśnice z wysokoudarowego polistyrenu. Akcesoria do szafek to przede wszystkim różnego rodzaju młotki do szyb i zamki. Do armatury przeciwpożarowej zaliczamy zawory hydrantowe, łączniki (tłoczne, ssawno-tłoczne), nasady wraz z nasadami przeznaczone do szybkich połączeń węży z hydrantami, przełączniki, klucze, prądownice wodne i pianowe. Armatura przeciwpożarowa to także rozdzielacze, smoki ssawne, kurtyny wodne, czy wytwornice pianowe.

Czujniki i detektory oraz przyciski awaryjne i przeciwpożarowe wyłączniki prądu

Jak mówią nam przedstawiciele Hurtowni sprzętu BHP i PPOŻ "STRAŻAK" z Torunia, bardzo ważne elementy nowoczesnego sprzętu przeciwpożarowego są różnego rodzaju detektory. Na rynku dostępne są detektory jednogazowe, ale też detektory do 4 gazów, specjalne detektory z wysięgnikami do gazów wybuchowych. Do grupy detektorów zaliczamy też znane już powszechnie czujniki czadu, czyli czujki tlenku węgla. Sprzęt przeciwpożarowy to także przyciski awaryjne jak przyciski awaryjne otwierania drzwi oraz ręczne przeciwpożarowe wyłączniki prądu.

Nasz ogólny przegląd potwierdza, że temat ten jest bardzo obszerny – jeśli więc nie mamy pewności, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe wybrać do naszego obiektu, warto swoje decyzje skonsultować z branżowymi fachowcami. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz