Materiał Partnera

Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?

Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?

Ekologia i wszystko, co z nią związane, z każdym dniem staje się nam coraz bliższa. Ogromna waga tych tematów, gwarantuje im ciągłe bycie w centrum zainteresowania. Dlatego absolutnie nie dziwi, rozmiar dyskusji, toczącej się obecnie wokół odnawialnych źródeł energii. Przyczyniające się do redukcji gazów cieplarnianych oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń, alternatywne metody produkcji prądu, czy ciepła, będą właśnie tematem naszego artykułu.

Odnawialne źródła energii – posiadające zdolność do samoregeneracji – nazywane skrótowo OZE, są czymś, w co każdego roku rządy państw i wielkie korporacje inwestują ogromne ilości pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że my sami nie możemy skorzystać z dobrodziejstw płynących z tych rozwiązań.

Samodzielna inwestycja w odnawialne źródła energii

Wszyscy ci, którzy chcą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, a przy tym sporo na tym oszczędzić, mogą na własną rękę wybrać jedną z kilku opcji, czego przykładem niech będą, cieszące się sporą popularnością panele słoneczne. Na szczęście dla nich, na rynku funkcjonuje wiele pomocnych firm, zajmujących się kompleksową obsługą systemów fotowoltaicznych, których zakres obowiązków – oprócz projektowania i montażu – obejmuje tażke formalności związane z wnioskowaniem o dotacje. Jedną z nich jest, dobrze znana w Polsce, Grupa TARGEN.

To powiedziawszy, zapraszamy do dalszej części tekstu, gdzie postaramy się krótko scharakteryzować niektóre rodzaje alternatywnych źródeł energii.

Energia wiatrowa

Poprzez zastosowanie znanych wszystkim wiatraków, można zaprząc jedną z sił natury do produkcji prądu. To dzięki poziomym ruchom powietrza względem ziemi, pojawia się wiatr, który wieje zdecydowanie mocniej na większych wysokościach. Właśnie z tego faktu wynikają, takie a nie inne, rozmiary spotykanych generatorów. Ponadto, elektrownie tego typu, najczęściej pojawiają nad morzem, gdzie ich wydajność dodatkowo wzrasta.

Energia wodna

Hydroenergia może poszczycić się naprawdę długą historią. Nim powstały niezwykle zaawansowane elektrownie wodne, ludzie używali tego żywiołu do napędzania chociażby młynów. Dzisiaj, przy użyciu H2O, potrafimy wytwarzać prąd na wiele sposobów – wspomnieć warto o wykorzystaniu grawitacji, czy też metodzie piętrzenia. Niezależnie jednak od innych czynników, najważniejszym elementem każdej instalacji tego rodzaju, jest unikalna turbina, zaprojektowana z myślą o jak największej wydajności.

Energia słoneczna

Najbardziej powszechna i dostępna – energia słoneczna, niesie wraz z sobą całe mnóstwo zalet. Z powodzeniem korzysta z niej obszerne grono konsumentów, w tym także właściciele zwyczajnych domów, montujący ciekawie wyglądające panele na dachach. W tym przypadku, produkuje się prąd poprzez przetworzenie za pomocą ogniw fotowoltaicznych światła słonecznego. Pozyskana w ten sposób energia ma bardzo uniwersalne zastosowanie – od zasilania instalacji elektrycznej, przez podgrzewanie wody, a na ogrzewaniu całych budynków skończywszy.

Energia geotermalna

Opisywany tutaj typ energii, pochodzi, jak wskazuje na to nazwa, z wnętrza ziemi. Ciepło wcześniej tam uwięzione, wydostaje się na powierzchnię w postaci gejzerów, gorących wód gruntowych, czy też równie ciepłej magmy. O ogromie mocy, jaki możemy uzyskać niech świadczy fakt, iż przy każdym kilometrze idącym w głąb, temperatura podnosi się o około 25 stopni Celsjusza. Wykonywanie odwiertów na potrzeby dużych elektrowni geotermalnych, jak można się domyślić, pochłania kwoty wielkiego rzędu. Przydomowa instalacja jest rzecz jasna odpowiednio tańsza, szczególnie, że tutaj w grę wchodzą także instalacje poziome.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz