Materiał Partnera

Co zalicza się do elektrośmieci?

Co zalicza się do elektrośmieci?

We współczesnym świecie każdy ma swobodny dostęp do sprzętu elektronicznego. Sprzyjają temu nieustanny rozwój technologiczny oraz niskie ceny. Wraz z rozwojem handlu elektroniką, wzrasta niestety liczba pojawiających się elektrośmieci. Z uwagi na ich bardzo niekorzystny wpływ na środowisko, musimy pamiętać o tym, aby pozbywać się ich we właściwy sposób. Co dokładnie zaliczamy do elektrośmieci i jak można skutecznie się ich pozbyć?

Czym są elektrośmieci?

O wyjaśnienie, co dokładnie kryje się pod terminem elektrośmieci, poprosiliśmy eksperta, naszego rozmówcę z firmy Ago Recykling w Warszawie: Do elektrośmieci zaliczamy przede wszystkim zużyty, uszkodzony lub niepotrzebny sprzęt elektroniczny i elektryczny. A zatem pośród elektrośmieci znajdziemy: lodówki, pralki, tostery i inne sprzęty AGD, telewizory i radia, komputery i monitory, tablety, smartfony oraz telefony komórkowe. Do elektrośmieci zaliczamy również urządzenia biurowe typu drukarki, kserokopiarki, klimatyzatory i urządzenia wentylacyjne. Elektrośmieciami są także urządzenia takie jak kosiarki do trawy, piły i wiertarki.

Jak widać elektrośmieci produkują zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Niezależnie od tego, w jaki sposób powstają, elektrośmieci należy pozbywać się w odpowiedni sposób. Odpady tego typu stanowią bowiem poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.  

Na czym polega szkodliwość elektrośmieci?

Po zakończeniu swojego żywota, sprzęt elektroniczny i elektryczny powinien trafić w wyznaczone do tego miejsce, w którym fachowcy przeprowadzą odpowiednie procedury. Dlaczego to jest takie ważne?

Elektrośmieci zawierają w sobie dużą ilość szkodliwych dla nas i otaczającego nas środowiska substancji. Jakich? Przede wszystkim są to:

  • rtęć – której sporo znajdziemy w świetlówkach i może powodować niebezpieczne zatrucia,
  • ołów – występujący w bateriach i negatywnie wpływający na nasze kości oraz układy oddechowy i krążenia,
  • freon – który, jak już zdążyliśmy się niestety przekonać, jest bardzo niebezpieczny i niszcząco wpływa na warstwę ozonową Ziemi, a u nas bezpośrednio powoduje przyspieszenie procesu starzenia się skóry oraz rozwój chorób nowotworowych i zaćmy; znajduje się zaś w różnego typu urządzeniach chłodniczych oraz gaśniczych,
  • benzen – wydmuchiwany wraz z powietrzem z drukarek laserowych i działający rakotwórczo,
  • chrom – wykorzystywany jako popularny środek, chroniący urządzenia przed korozją.

Wyżej wymienione substancje to jedynie kilka spośród wszystkich, których źródłem są elektrośmieci. Zagrożenie, jak widać, jest więc duże i realne. Co możemy z tym zrobić?

Odbiór elektrośmieci

Najbardziej korzystnym i najszybszym sposobem na odpowiednie pozbycie się odpadów tego typu jest skorzystanie z usług firm, które oferują odbiór elektrośmieci. Profesjonalne firmy posiadają odpowiednie uprawnienia oraz wiedzę i doświadczenie. Zawsze postępują w sposób zgodny z aktualnymi przepisami. Zazwyczaj oferują swoje usługi zarówno osobom prywatnym, jak i innym przedsiębiorstwom czy instytucjom publicznym. Niezależnie zaś od tego, skąd pochodzą elektrośmieci, każdy, kto się ich pozbywa przy pomocy specjalistów, otrzymuje kartę przekazania odpadu.

Pamiętajmy, że postępując w ten sposób, możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo i ekologię.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz