Co wypłukuje żelazo? Zwróć uwagę na te 3 produkty w diecie

Co wypłukuje żelazo? Zwróć uwagę na te 3 produkty w diecie

Wiele osób, które doświadczyły anemii, zastanawia się, co wypłukuje żelazo. Bardziej precyzyjnym pytaniem powinno być jednak – co hamuje wchłanianie żelaza. Niektóre składniki w naszej diecie mogą przyczynić się do powstania groźnych niedoborów. Nie chodzi tu jednak o zupełne wykluczenie z jadłospisu, a zwrócenie uwagi na połączenia konkretnych produktów, a nawet… porę ich spożywania. Dowiedz się, z czym nie łączyć produktów bogatych w żelazo oraz, jakie są najlepsze jego źródła.

Strony www Strony www

Czego unikać przy anemii i niedoborze żelaza?

Zmagasz się z niedoborem żelaza? Tym produktom w diecie musisz się przyjrzeć:

1. Kawa

Powszechnie uważa się, że kofeina zawarta w kawie zakłóca wchłanianie żelaza. Tymczasem nie jest to główna substancja, która powoduje problemy. Odpowiedzialne za zmniejszenie przyswajania żelaza są zawarte w kawie polifenole i garbniki.

2. Herbata

Na czarnej liście znalazła się również czarna herbata. Polifenole, w tym przede wszystkim kwas chlorogenowy, zawarte w herbacie hamują prawidłowe wchłanianie żelaza. W herbacianym napoju znajdują się również garbniki wpływające na mniejszą absorpcję.

3. Mleko

Okazuje się, że mleko i produkty mleczne utrudniają przyswajanie żelaza. Problem może dotyczyć w szczególności dzieci, których dieta jest często bogata w mleczne produkty. Wszystko za sprawą wapnia, która utrudnia pobieranie żelaza przez organizm.

Czy trzeba rezygnować z kawy, herbaty czy mleka?

Wielbiciele kawy, fani herbaty i miłośnicy mlecznych napojów z pewnością nie chcą rezygnować z codziennych przyjemności. Nie, nie trzeba zupełnie o nich zapomnieć, uspokajają specjaliści dietetycy, jednak osoby w grupie ryzyka powinny uważać. Ci, u których stwierdzono niedobory żelaza, a także kobiety w ciąży, dzieci czy pacjenci z przewlekłymi chorobami, np. jelit, powinny ograniczyć picie kawy, herbaty i mleka.

Osoby zdrowe powinny odpowiednio łączyć te składniki i spożywać o określonych porach. Jakich zasad warto się trzymać?

  • Nie łącz kawy i herbaty z posiłkami – pij te napoje co najmniej godzinę przed lub po jedzeniu.

  • Nie łącz produktów mlecznych z produktami bogatymi w żelazo, w tym mięsem – np. kotletów z serem.

  • Przyjrzyj się swojej diecie i wprowadź produkty bogate w żelazo.

  • Uzupełnij dietę o witaminę C.

z czym łączyć żelazo Z czym łączyć żelazo?

Jak już zostało wspomniane, pożądanym elementem diety pod kątem przyswajania żelaza jest witamina C. Dodatek witaminy C do potraw bogatych w żelazo to recepta na zminimalizowanie ryzyka anemii. Gdzie znajdziesz bogactwo witaminy C? Przede wszystkim w natce pietruszki, papryce, pomidorach, chrzanie, porzeczce, dzikiej róży, kiwi, cytrusach.

źródło żelaza - natka pietruszki

W czym jest żelazo?

W takim razie zapewne zastanawiasz się, co ma dużo żelaza? Warto pamiętać, że żelazo dzielimy na żelazo hemowe i niehemowe. I takie właśnie dwie formy powinny występować w naszej diecie. Hemowe znajdziemy w produktach odzwierzęcych – to ono najlepiej się przyswaja. Żelazo niehemowe natomiast znajduje się w produktach roślinnych. Niestety wchłania się gorzej, jednak nie warto zupełnie rezygnować z tej postaci.

Źródło żelaza to przede wszystkim:

  • wołowina,

  • drób,

  • owoce morza,

  • ryby (morszczuk, łosoś, dorsz, pstrąg, sardynka),

  • wątróbka,

  • buraki,

  • pietruszka,

  • szpinak,

  • sałata.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat żelaza lub nie wiesz, jak rozpoznać anemię, przeczytaj, jakie są objawy niedoboru żelaza.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz