Materiał Partnera

Co wpływa na sprawność zawieszenia samochodu?

Co wpływa na sprawność zawieszenia samochodu?

Układ zawieszenia ma ogromny wpływ na przyczepność auta podczas jazdy. Jedynie elementy utrzymane w dobrym stanie technicznym są w stanie zagwarantować kierowcy, a także innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie eksploatować samochód, aby uniknąć kosztownych awarii komponentów i jak często poddawać zawieszenie kompleksowej diagnostyce.

Jakie elementy zawieszenia się psują?

Odpowiednio ustawione zawieszenie wraz z wysokiej jakości komponentami przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na komfort jazdy. Są to bowiem wszystkie części, które łączą koła samochodu z jego podwoziem, odpowiadając tym samym za prawidłowe przenoszenie obciążeń. Należy pamiętać, że poszczególne detale naturalnie będą się zużywać i z czasem wymagać wymiany. Z reguły szybciej wyeksploatowaniu ulega przednie zawieszenie, a do najbardziej wrażliwych elementów zalicza się mocowania stabilizatora, łączniki drążków kierowniczych, sworznie oraz tuleje wahaczy. Uszkodzenia dotyczą także amortyzatorów, co da się zauważyć poprzez odczuwalne drgania podczas pokonywania przeszkód na drodze. W tej sytuacji konieczna jest ich wymiana na przykład w warsztacie samochodowym Twój Serwis, który znajduje się w Bytomiu. Należy pamiętać, że niesprawne zawieszenie skutkuje gorszą przyczepnością pojazdu i stabilność toru jazdy.

Jak przedłużyć żywotność części zawieszenia?

Największym wrogiem układu są nierówności oraz dziury na drogach. Warto zatem wybierać trasy pozbawione takich niedogodności. Niemniej jednak nie zawsze da się to zrobić. W takim przypadku należy postawić przede wszystkim na spokojną, ostrożną jazdę i pokonywanie przeszkód z jak najmniejszą prędkością. Na szybsze zużywanie się elementów zawieszenia wpływ mają także gwałtowne hamowanie oraz skręty. Zaleca się też stosować środki zabezpieczające tuleje oraz wahacze przed korozją. Regularne mycie podwozia, zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym, również przyczyni się do utrzymania układu w lepszym stanie technicznym na dłużej. Ponadto ogromną rolę w zapobieganiu poważnym usterkom odgrywają felgi. Należy wybierać te wykonane ze stali, ponieważ są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż aluminiowe.

Jak często kontrolować układ zawieszenia?

Każdy kierowca jest zobowiązany do poddawania swojego pojazdu systematycznym przeglądom technicznym. Niemniej jednak w przypadku tego podzespołu do warsztatu warto udać się więcej niż raz w roku. Na kompleksową diagnostykę i serwisowanie zawieszenia najlepiej udać się tuż po sezonie zimowym, a także po przebytej kolizji, wypadku. Kontrola powinna mieć miejsce także w sytuacji gwałtownego najechania na przeszkodę czy wjechania w głęboką dziurę. Wszystkie te okoliczności stwarzają ryzyko poważnego uszkodzenia komponentów, a tym samym konieczności ich wymiany lub regeneracji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz