Materiał Partnera

Co wpływa na jakość węgla?

Co wpływa na jakość węgla?

W Polsce paliwa stałe są wciąż najpopularniejszym źródłem energii cieplnej. Wykorzystywane są przez niemal 70% polskich gospodarstw domowych. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo niskiej ceny węgla różnego rodzaju. Warto przy tym pamiętać, że węgiel węglowi nierówny. Od czego zależy w praktyce jego jakość? O czym należy w tym przypadku pamiętać?

Kaloryczność węgla – najważniejsza cecha

Podczas kupna węgla kluczowe znaczenie ma jego kaloryczność, która wyrażana jest w MJ/kg. Parametr ten mówi, jak dużo energii cieplnej można uzyskać na skutek spalenia kilograma paliwa. Im większa kaloryczność, tym oczywiście lepiej. Tymczasem wciąż panuje powszechne przekonanie, że lepiej kupić więcej węgla o niższej kaloryczności. Wynika to z nieświadomości społeczeństwa. Wiedza na temat spalania węgla wciąż nie jest zbyt duża. Węgiel niskiej jakości o małej kaloryczności i wysokiej zawartości popiołu spala się bardzo szybko i niestety nie daje zbyt wiele ciepła. Dlatego też warto kupować węgiel w miejscach, w których węgiel będzie miał dobrą jakość i wysoką kaloryczność. Jedną z często polecanych firm jest przykładowo firma Energo.

Czy kupując tani węgiel, oszczędzamy?

W celu uzyskania i utrzymania odpowiedniej temperatury, powinno spalać się więcej niskiej jakości węgla niż węgla o dużej kaloryczności. W praktyce więc słaby węgiel mimo niskiej ceny wcale nie wiąże się z oszczędnością. Jest ona bowiem pozorna. W rzeczywistości na ogrzewanie wydaje się bowiem więcej. Na skutek procesu spalania powstaje z węgla popiół oraz spieki. Są to zanieczyszczenia, które z pieca należy usunąć, aby utrzymać go w odpowiednim stanie i zapewnić mu wysoką sprawność. Dlatego też bardzo ważnym parametrem wpływającym na jakość węgla jest spiekalność, która wyrażana jest poprzez współczynnik RI i zawartość popiołu wyrażaną w procentach.

Dlaczego jeszcze warto kupować węgiel dobrej jakości?

Im mniejsze są wartości wymienionych parametrów, tym mniej po spaleniu węgla powstaje odpadów. Oczyszczanie pieca jest więc prostsze i mniej czasochłonne. Węgiel każdego rodzaju zawiera domieszkę innych pierwiastków czy związków chemicznych. Podstawowe z nich to siarka i woda. Dlaczego ich zawartość w węglu jest tak istotna? Zbyt duża zawartość wody w węglu znacznie utrudnia proces spalania. Sprzyja ponadto powstawaniu dużej ilości odpadów. Tym samym węgiel nie jest w pełni wykorzystywany do produkcji ciepła. Siarka natomiast na skutek wysokiej temperatury przekształca się w tlenek siarki, który jest dla środowiska naturalnego bardzo szkodliwy. Im  niższa jest zawartość siarki w węglu, tym bardziej ekologiczne jest jego spalanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz