Co wpływa na jakość szablonów laserowych SMT?
Szacuje się, że nawet 70% błędów, które zdarzają się podczas montażu powierzchniowego PCB, jest spowodowanych procesem sitodruku. Warto więc zastanowić się na d tym, jakie czynniki mogą wypływać na jakość szablonu, przy pomocy którego pasta lutownicza trafia na pola lutownicze. W tym artykule przedstawiamy czynniki, które w istotny sposób mogą zagrozić szablonom laserowym SMT.
Po pierwsze – projekt
Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na jakość szablonu, jest odpowiedni projekt. Duże znaczenie ma dobranie odpowiedniej grubości i materiału do wykonania szablonu. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj naciągu i wykonania. Dziś projekty płytek wykonuje się najczęściej w przeznaczonych do tego specjalistycznych programach komputerowych. Nowoczesne programy automatycznie potrafią wyliczyć wszystkie najważniejsze współczynniki, dlatego używając ich, nie musimy się raczej obawiać o popełnienie błędów – jeśli jednak będzie nam zależało na jakimś niestandardowym projekcie, wystarczy, że użyjemy możliwości manualnej zmiany ustawień.
Po drugie – materiał i naciąg
Kolejnym czynnikiem niezwykle istotnym pod kątem uwolnienia pasty lutowniczej z otworu szablonu jest materiał, z którego ten szablon został wykonany. Najczęściej do wykonywania szablonów używana jest standardowa folia stalowa, folia stalowa drobnoziarnista oraz folia z niklu elektroformowanego. Materiały, które mają mniejszą ziarnistość, mają gładsze ścianki, co pozwala na lepsze uwalnianie pasty.
Istotny jest także rodzaj naciągu szablonu. Możemy zastosować naciąg pneumatyczny, naciąg siatkowy lub mechaniczny. Najbardziej stabilne są szablony z naciągiem siatkowym.
Wycinane laserowo szablony SMT wyznaczają dziś standardy wysokiej jakości i wyjątkowej dokładności. Nie ma innej technologii wytwarzania szablonów, która dawałaby gwarancję takiej jakości i wierności odwzorowania, która jest niezbędna dla optymalizacji technologii SMT. Dokładność cięcia na poziomie ± 2µm oraz pady o gładkich krawędziach w znaczący sposób zmniejszają ilość odrzutów podczas dalszych procesów w lutowaniu powierzchniowym – mówi przedstawiciel firmy Semicon Sp. z o.o. Montaż płytek, podzespoły, materiały elektroniczne, która od dwudziestu lat zajmuje się montażem płytek elektronicznych.
Inne rozwiązania
Uniknąć wielu problemów można dzięki nowoczesnym szablonom stopniowanym – charakteryzują się one podwyższoną lub obniżoną grubością folii metalowej. Szablony laserowe pogrubiane – step up – używane są tam, gdzie technologia Pin in Paste. Szablony o zmniejszonej grubości – step down – sprawdzają się w układach fine pitch. Zmniejszenie grubości szablonu pozwala na znaczne poprawienie transferu pasty lutowniczej.