Artykuł sponsorowany

Co wchodzi w zakres usług profesjonalnej całodobowej pomocy drogowej i kiedy należy po nią zadzwonić?

Co wchodzi w zakres usług profesjonalnej całodobowej pomocy drogowej i kiedy należy po nią zadzwonić?

Awarie oraz kolizje często powodują frustrację, a niekiedy nawet szok powypadkowy. Z myślą o osobach, które nie są w stanie same naprawić usterki samochodu lub ten całkowicie odmówił posłuszeństwa, powstały firmy świadczące całodobowe usługi związane z kompleksową pomocą drogową. Co dokładnie wchodzi w ich zakres i kiedy będziesz zmuszony z nich skorzystać?

Zakres usług pomocy drogowej

Szczegółowy zakres usług jest zależny od indywidualnych ofert firm, które je świadczą. Większość całodobowych pomocy drogowych wykonuje między innymi zadania w zakresie:

  • Transportu uszkodzonego pojazdu – może odbywać się za pomocą holowania lub z użyciem lawety. O wyborze transportu decyduje stan pojazdu klienta. Firmy takie, jak BOSS-TRANS zajmują się nie tylko transportem na terenie Polski, ale również całej Unii Europejskiej.
  • Pomocy w sytuacji awaryjnej – może to być otwieranie zatrzaśniętych zamków, dowóz paliwa na trasie, awaryjne uruchamianie pojazdów oraz wymiana przebitego koła.
  • Drobnych napraw wykonywanych na miejscu, bez konieczności przetransportowania auta.
  • Dostarczania dokumentów o sprawcy kolizji drogowej.
  • Wyciąganie aut z rowów aglomeracyjnych, terenów bagnistych itp.

Warto mieć zawsze przy sobie wizytówkę firmy, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu pomocy drogowej, gdyż większość awarii zwykle przychodzi w niespodziewanym i najmniej odpowiednim momencie.

Jak długo czeka się na pomoc drogową?

Oczekiwanie na pomoc drogową zwykle trwa zaledwie kilkanaście minut, w zależności od lokalizacji danej firmy. Należy pamiętać, że jeśli jesteś uczestnikiem poważnego wypadku, który miał wpływ na zdrowie kierowców lub któregoś z pasażerów, nie wolno przemieszczać pojazdów do momentu przyjazdu odpowiednich służb, jakimi jest pogotowie, straż pożarna lub policja. Jeśli pojazd, który brał udział w wypadku lub kolizji, nie jest sprawny i nie nadaje się do dalszej jazdy, kierowca jest zmuszony oddać pozycji dowód rejestracyjny.

Samodzielne holowanie pojazdu

Kierowca ma prawo skorzystać z pomocy innego uczestnika ruchu i samodzielnie holować niesprawny pojazd (z wyjątkiem autostrady), jednak wymaga to wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, a osoba, którą prosisz o pomoc również jest laikiem – holowanie może okazać się bardzo niebezpieczne. 

Jak bezpiecznie holować auto?

  1. Linka powinna być dobrze przywiązana i wytrzymała. Z tyłu, po lewej stronie holowanego auta umieć trójkąt ostrzegawczy.
  2. Osoba sterująca holowanym samochodem powinna być czujna i w odpowiednich momentach używać hamulca, a także sprawnie manewrować kierownicą.
  3. Kierujący pojazdem holującym powinien powoli ruszać i równie wolno hamować.
  4. Jeśli nie posiadacie zestawów głośnomówiących, ważne jest ustalenie gestów, którymi będziecie sygnalizować sobie ewentualne zmiany lub niebezpieczeństwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz