Materiał Partnera

Co wchodzi w zakres usług DTP?

Co wchodzi w zakres usług DTP?

Współczesne usługi poligraficzne daleko wykraczają poza wszystko, co kiedyś oferowały zwykłe drukarnie. Postęp technologiczny, jaki dokonał się od czasów Gutenberga, zupełnie zrewolucjonizował współczesne drukarstwo. Chociaż należałoby powiedzieć, że samo pojęcie drukarstwo jest już dzisiaj anachronizmem. To wszystko, co dzisiaj kryje się pod tym pojęciem to nie samo drukowanie, lecz cały proces przygotowywania materiałów do druku łącznie z fazą projektowania. Dlatego właściwszym pojęciem do określania tego wszystkiego, co wiąże się z drukowaniem, jest poligrafia. Współczesna poligrafia to nie tylko wydruk książek, ale także wszelkiego rodzaju materiałów i gadżetów reklamowych, takich jak kalendarze, broszury, katalogi, ulotki, foldery i tak dalej. Dzisiaj możemy zamówić w nowoczesnej firmie poligraficznej konkretną indywidualną usługę, np. wydrukowanie fototapety wg własnego projektu, wykonanie obrazów na podstawie prywatnych zdjęć, wydruki oklein na meble i wiele innych.

Co to są usługi DTP?

Częścią składową ogólnie pojmowanych usług poligraficznych jest tak zwany DTP, co jest akronimem angielskiego wyrażenia Desktop Publishing, a co w wolnym tłumaczeniu na język polski można określić jako publikowanie zza biurka. Termin ten pierwotnie oznaczał ogół czynności związanych z komputerowym przygotowywaniem materiałów, które później będą powielone metodami poligraficznymi. Dzisiaj termin ten pojmowany jest szerzej i dotyczy on również przygotowywania dokumentów do publikowania w formie elektronicznej – mówi nam przedstawiciel  Firmy Poligrafia Redemptorystów z Tuchowa.

Proces DTP

Proces DTP zaczyna się od wprowadzenia do komputera tekstu i obrazu. Przy pomocy odpowiednich programów graficznych poszczególne elementy wprowadzonego materiału są poddawane indywidualnej obróbce, a na tekst naniesiona zostaje korekta. Następnym etapem jest zasadnicza część procesu DTP, a więc ułożenie stron publikacji z wszystkich elementów przygotowywanego projektu. W tym etapie nanosi się również do projektu niezbędne uwagi i informacje przeznaczone dla drukarza i introligatora. Końcowym etapem procesu DTP jest zapisanie danych komputerowych dotyczących całego projektu w postaci pliku postscriptowego lub w postaci pliku PDF. Proces DTP może również obejmować zarządzanie pracami w drukarni oraz sterowanie urządzeniami w przygotowalni poligraficznej, a także w samej drukarni. DTP to nie tylko opracowywanie obrazu do druku, lecz także kształtowanie jego podłoża, w tym projektowanie niezadrukowanych elementów np. opakowań i innych form wykonywanych z kartonu albo z papieru lub z folii samoprzylepnej. Podsumowując akapit o usługach DTP, można zatem powiedzieć krótko, że obejmują one:

  • skład i łamanie
  • opracowanie graficzne projektu
  • obróbkę fotografii i zdjęć
  • naświetlanie CTP
  • zarządzanie pracami w drukarni.

 


 


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz