Artykuł sponsorowany

Co wchodzi w zakres prawa cywilnego materialnego?

Co wchodzi w zakres prawa cywilnego materialnego?

Prawo to bardzo rozbudowana dziedzina nauki, która dzieli się na wiele części. Jedną z nich jest prawo cywilne materialne. Radcy prawni oferują szereg usług w jego zakresie. Dotyczą one stosunków prawnych podmiotów, pomiędzy którymi nie ma relacji podporządkowania, ale są na tej samej pozycji. Warto wiedzieć jakie są części składowe prawa cywilnego materialnego i na jaką pomoc możemy liczyć w jego ramach. Co zatem się na nie składa?

Prawo spadkowe

Prawo spadkowe reguluje wszystkie stosunki związane ze spadkiem. Wskazuje jakie są prawa i obowiązki spadkobiercy. Należy pamiętać, że spadek to nie tylko korzyści materialne, ale może być także długiem. W tym przypadku prawo sprzyja obywatelowi, bowiem na przykład – dziecko nie przejmuje długu po swoim zmarłym ojcu. Określa ono zatem stanowisko prawne spadkobiercy. Można oczywiście odrzucić spadek, wówczas nie dosięgną nas żadne konsekwencji związane z jego dziedziczeniem. W przypadku pozostawienia testamentu przez spadkodawcę, spadkobiercą jest osoba lub osoby w nim wskazane. Jeśli testament nie został sporządzony wówczas spadek dziedziczy spadkobierca ustawowy. Prawo spadkowe reguluje także sprawy związane z zachowkiem, a więc chroni interesy krewnych zmarłego.

Prawo rzeczowe

Prawo rzeczowe to bezwzględne prawo do posiadania różnego rodzaju rzeczy. Zalicza się do niego: własność, użytkowanie wieczyste, prawa rzeczowe ograniczone. Własność jest najmocniejszym z praw rzeczowych. Upoważnia jego posiadaczowi samodzielne korzystanie z danej rzeczy. Oczywiście występują pewne ustawowe ograniczenia z nim związane, do których zaliczamy między innymi takie w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego. Użytkowanie wieczyste jest zbliżone formą prawną do własności, jednak trwa przez pewien określony czas. Natomiast do ograniczonych praw rzeczowych zalicza się: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, hipotekę. Są one nazywane inaczej prawami własności rzeczy cudzej.

Prawo zobowiązań

Prawo zobowiązań reguluje normy prawne wynikające z zawartych umów lub innych zdarzeń prawnych pomiędzy podmiotami prawa cywilnego, a więc osobami fizycznymi i osobami prawnymi. W jego zakres wchodzą także regulacje obrotu finansowego pomiędzy nimi. Kancelarie prawne udzielają pomocy w tym zakresie z tytułu: negocjowania umów, sporządzania umów przedwstępnych, wypowiedzenia i negocjowania umów, odstąpień od umowy, kar umownych i odszkodowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz