Co warto zobaczyć w Pradze?

Co warto zobaczyć w Pradze?

Praga przyciąga tłumy turystów. Stolica naszych południowych sąsiadów wabi ciekawą architekturą i pięknymi zabytkami. W przerwach pomiędzy zwiedzaniem głód zaspokoić można czeskimi przysmakami – słynnymi knedliczkami lub smażonym serem. Sprawdź miejsca w Pradze, które warto zobaczyć i dowiedz się, jakich potraw należy spróbować.

Spacer po Moście Karola

Most Karola jest miejscem, od którego śmiało można rozpocząć opowieść o praskich atrakcjach. Najbardziej okupowana przez turystów przestrzeń – zarówno nocą, jak i w ciągu dnia – jest torem przeszkód. Przebrnięcie na drugi brzeg Wełtawy to nie lada wyzwanie, bo z każdej strony atakują nas plecaki, torby, aparaty fotograficzne, komórki na selfistickach. Wygospodarować przestrzeń na swobodny spacer można o wschodzie słońca – to jedne z niewielu chwil, kiedy most świeci pustkami, a ty masz okazję nacieszyć oko niezwykłym widokiem. Naprawdę Warto! Warto także pogłaskać metalowego jamnika – jedną z rzeźb, które zdobią całą długość mostu. Ponoć przynosi to szczęście. Legenda ta najprawdopodobniej zapoczątkowana przez dwójkę pijanych studentów, którzy dla żartu wypolerowali wszystkie rzeźby na moście – przyjęła się zarówno wśród turystów, jak i prażan, dlatego też rzeźbę należy porządnie wygłaskać, bo ze szczęściem igrać nie warto!

Most Karola

Park Kampa

Z Mostu Karola schodzimy prosto do najbardziej urokliwego miejsca w Pradze, czyli Parku Kampa. Wśród zieleni i z widokiem na Wełtawę możesz delektować się marynowanym serem camembert czy utopencem – kiełbasą w marynacie. Czeskie przysmaki warto popić lokalnym piwem, bo jak wiadomo powszechnie, czeskie piwa są najlepsze. Jeżeli po takiej uczcie miałbyś jeszcze ochotę na deser, koniecznie wybierz miodownik – ciasto to cieszy się ogromną popularnością wśród Czechów.

Po sytym posiłku czas na kulturę. W niewielkim muzeum Kampa zobaczysz prace wybitnych twórców. Opuszczając park, nie zapomnij zerknąć na rzeźbę Babies autorstwa Davida Czernego – w całym mieście znajdziesz wiele rzeźb tego artysty. Urozmaicają one miasto, nadając mu charakter i odrobinę pikanterii.

Park Kampa

Mala Strana

Jedną z najsławniejszych rzeźb Czernego jest metalowa głowa Franza Kafki podzielona na poziome elementy, które obracają się w przeciwne strony. Rzeźba ta mieści się przed domem handlowym o nazwie Quadrio. Blisko stacji metra Narodni Trzida. Stąd jesteśmy już rzut beretem do Malej Strany, czyli rynku oraz wzgórza Petrzin – najpopularniejszego wzgórza w Pradze, słynącego z ogrodów i parków z pięknym widokiem na całe miasto.

Hradczany

Zamek na Hradczanach to kolejne miejsce, gdzie się zatrzymamy, widoki stamtąd są równie piękne co ze wzgórza Petrzin, a dodatkowo  kompleks pałaców i kościołów to główna atrakcja turystyczna. Tam też znajduje się złota uliczka – niegdyś siedziba miejscowych złotników, obecnie praska perełka i jedna z najsłynniejszych ulic. Znajdziemy na niej wiele małych kamieniczek i sklepów z pamiątkami. Na Hradczanach zobaczymy także  Archikatedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha – jeden z cenniejszych klejnotów architektury późnego gotyku w Środkowej Europie, którego zarówno wnętrze, jak i zewnętrze robi piorunujące wrażenie.

Hradczany

Wycieczka do Pragi to zawsze dobry pomysł. Wiedzą to także filmowcy, którzy piękno tego miasta wykorzystali i wykorzystują nadal do największych produkcji. Wystarczy wspomnieć sceny z Mission Imposible czy Casino Royale. Bywa, że Praga „gra” Wielką Brytanię, Paryż oraz Wiedeń. Reżyserzy właśnie w Pradze znajdują plenery do swoich filmów – jest to chyba największy dowód niezaprzeczalnego uroku i potencjału miasta. Warto zatem zrobić  wycieczkę do południowego sąsiada i odkryć magię tego miejsca.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz