Co warto zobaczyć w Lublinie?

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin to stolica województwa lubelskiego i największa miejscowość po wschodniej stronie Wisły. Nie byłeś w tych okolicach? Czas to zmienić! To piękne miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Znajdzie się tutaj zarówno coś dla fanów sztuki, jak i amatorów dobrego jedzenia. Na nudę nie będą narzekać także miłośnicy przyrody i zwiedzania z dreszczykiem! Zobacz, co koniecznie musisz zobaczyć w Lublinie – przeczytaj nasz przewodnik i zaplanuj swoją wycieczkę!

Zamek Lubelski

Zamek królewski w Lublinie to najbardziej charakterystyczna budowla w mieście. Pierwotnie zbudowany w XII wieku początkowo był rezydencją królewską. To właśnie tutaj w 1569 roku podpisano akt unii polsko-litewskiej a książę Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi.

W okresie zaborów zamek pełnił funkcję więzienia carskiego, w którym przebywali uczestnicy walk o niepodległość. Więzienie funkcjonowało tutaj również za czasów II wojny światowej oraz po jej zakończeniu, kiedy podlegało ono władzom sowieckim. Zlikwidowano je dopiero w 1954 r.

Od 1957 roku na zamku mieści się Muzeum Lubelskie, w którym można podziwiać m.in. obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”. Turystom udostępniona jest również Kaplica Trójcy Świętej – powstała w XIV w. budowla, na której znajdują się freski zamówione przez króla Władysława Jagiełłę.

Lubelskie muzea

Muzeum na Majdanku

Jednym z najsłynniejszych muzeów w Lublinie jest Muzeum na Majdanku znajdujące się na terenie obozu koncentracyjnego, który funkcjonował tutaj w latach 1941-1944. Znajduje się ono na obrzeżach miasta, a na jego teren możemy wjechać samochodem. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Wystawy stałe są udostępniane codziennie z wyjątkiem poniedziałków i świąt państwowych oraz religijnych.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Jeśli planujesz wycieczkę wiosną lub latem, wybierz się do Muzeum Wsi Lubelskiej. Do dyspozycji zwiedzających zostały tam oddane zabytki architektury drewnianej i zbiory etnograficzne z rejonu województwa. Ekspozycja podzielona jest na 7 części: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża, sektor dworski oraz sektor miasteczkowy.

Muzeum Literackie im Czechowicza

Józef Czechowicz to jedna z najsłynniejszych postaci związanych z Lublinem. Motyw miasta można odnaleźć m.in. w jego utworach. Aby upamiętnić jego życie i twórczość, powstało muzeum, w którym możemy obejrzeć np. autografy utworów poety, jego listy do przyjaciół i rodziny, fragmenty dziennika oraz woluminy pochodzące ze zbioru prywatnego.

Regionalne Muzeum Cebularza

Jeśli jeszcze nigdy nie byłeś na Lubelszczyźnie, koniecznie musisz spróbować tradycyjnego cebularza! Jego historię poznasz w muzeum regionalnym. Tam zapoznasz się również z przepisem na ten przysmak oraz historią miasta. Na wycieczkę do tego muzeum spokojnie możesz zabrać również dzieci. Bilety wstępu kosztują od 14 do 16 złotych.

Zabytki na starym mieście

Będąc w Lublinie, warto również pójść na spacer Krakowskim Przedmieściem, a stamtąd udać się na stare miasto. Tam znajdziesz wieżę Trynitarską – z platformy widokowej na jej szczycie można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Obecnie na szczycie mieści się muzeum.

Idąc dalej, warto zobaczyć Plac po Farze, utworzony po rozebraniu kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Z jego murów rozciąga się piękny widok na Zamek Lubelski. Na placu często odbywają się również uroczystości kulturalne.

Kiedy zwiedzisz już zakamarki między zabytkowi kamienicami i przytulnymi hotelami, odwiedzisz klimatyczne restauracje, wybierz się na spacer do Lubelskiej Trasy Podziemnej. Jest to mająca około 300 m trasa biegnąca pod zabudowaniami lubelskiej starówki. Rozpoczyna się ona w Trybunale Koronnym, a kończy w jednej z kamienic przy Placu po Farze. W jej środku można oglądać makiety przedstawiające historię miasta. Kulminacją spaceru jest wizualizacja multimedialna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz