Co warto zobaczyć w Bułgarii? TOP 6 atrakcji

Co warto zobaczyć w Bułgarii? TOP 6 atrakcji

Bułgaria to nie tylko piękne plaże i tętniące życiem przez całą dobę kurorty. Ten niewielki kraj to również fantastyczne górskie krajobrazy, urokliwe zabytkowe miasteczka i miejsca będące świadkami ciekawej historii tego kraju, wielokrotnie wyróżnione przez UNESCO. Planujesz wczasy w Bułgarii? Zobacz, jakie miejsca koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Bułgarii.

Monastyr Rilski

Usytuowany około 120 km na południe od Sofii monastyr jest jednym z najbardziej interesujących obiektów w Bułgarii. To ważny symbol bułgarskiego ruchu oporu przeciwko Turcji oraz symbol odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku. Monastyr Rilski został założony w XIV wieku na miejscu pustelni Iwana z Riły, która istniała w tym miejscu już od X wieku. Aż do czasów podboju Bałkanów przez Imperium Osmańskie, monaster Rilski był bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i duchowym ówczesnej Bułgarii. Zniszczony i odbudowany w XV wieku podczas Osmańskiego panowania pozostawał ostoją kultury i języka bułgarskiego. 

Obecna budowla pochodzi z XIX wieku, kiedy to przy wsparciu społeczeństwa i zgodzie władz tureckich po pożarze kompleks klasztorny został odbudowany. To największy obiekt tego typu w kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mury o grubości 2 m i wysokości 24 m obramowują budynki o łącznej kubaturze 32 000 m2. W środku znajduje się 300 cel, a wnętrze świątyni zachwyca ściennymi malowidłami i ikonami. Na uwagę zasługują m.in. freski przedstawiające 1200 scen biblijnych.

Monastyr Rilski

Dolina Róż i miasteczko Kazanłyk

Dolina Róż to obok wybrzeża jeden z najbardziej znanych regionów w Bułgarii. Rozciąga się on około 60 km na północ od Plovdiru, między pasmami Srednej Gory i Starej Planiny, gdzie od wieków uprawiane są róże. Do doliny warto przyjechać na przełomie maja i czerwca, kiedy kwiaty są pięknie rozwinięte i tworzą cudny, ukwiecony dywan. 

Co ciekawe obszar ten niegdyś zamieszkiwany był przez Traków, po których zostały liczne pozostałości, m.in. stare kurhany. Warto tutaj zobaczyć grobowiec tracki datowany na 310-290 wiek p.n.e. w którym prawdopodobnie został pochowany władca lub bogaty wielmoża tracki wraz z żoną. Główna komora grobowa i wąski korytarz, który do niej prowadzi, ozdobione są kolorowymi freskami przedstawiającymi sceny bitewne i obrazy z życia pochowanej w tym miejscu rodziny. Oryginalny grobowiec został wpisany na listę UNESCO, turyści mogą jedynie zobaczyć jego wierną kopię.

Będąc w Dolinie Róż, warto przede wszystkim kupić oryginalny olejek różany, z którego wyrobu słynie Bułgaria lub kosmetyki z jego dodatkiem. W miejscowości Skobelevo znajdziemy prywatną rodzinną destylarnię, w której możemy zaopatrzyć się w kosmetyki i zapoznać się z procesem powstawania olejku i przespacerować się wśród licznych różanych krzewów.

Nesebyr

Nesebyr to zabytkowe miasteczko położone na skalistym półwyspie, około 2 km od Słonecznego Brzegu, nazywane przez niektórych Dubrovnikiem Wschodu. Jego historia sięga V wieku p.n.e. kiedy znane było jeszcze jako Messembria. To właśnie z tego okresu pochodzą ruiny murów obronnych, baszt i arkad, które kiedyś miały czynić półwysep niedostępnym.

W miasteczku mieszają się wpływy tureckie, rosyjskie, greckie, bizantyjskie i weneckie. Starówka Nesebyru, wpisana na listę UNESCO zachwyca antycznymi, średniowiecznymi i renesansowymi budowlami. W samym miasteczku znajdziemy ruiny starych świątyń, drewniane domy w czarnomorskim stylu, renesansowe malowidła we wnętrzach cerkwi (warto zobaczyć m.in. Cerkiew Chrystusa Zbawiciela zbudowaną w 1609 r. oraz Cerkiew Chrystusa Pantokratora).

Odwiedzając Nesebyr, warto kupić piękne koronki, z których słynie lub zdecydować się na obraz jednego z ulicznych malarzy. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem można zajść do jednej z licznych kawiarni i restauracji, które oferują znakomite owoce morza.

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra znajdujący się w północnej części bułgarskiego wybrzeża wdziera się dwa kilometry w głąb morza półwyspem i jednocześnie rezerwatem przyrody, obejmującym ponad 150 gatunków roślin i ptaków (znajdziemy tutaj m.in. foki mniszki, delfiny, kormorany) oraz twierdzę Kaliakra

Miejsce to przypomina trochę Irlandię lub Szkocję. Zbudowane jest z brązowo-czerwonych piaskowców i wapieni, w których znajdują się liczne jaskinie, groty i nisze. Im dalej na północny-wschód, tym wyższe są skaliste klify, opadając nawet 100 metrów do morza. Według legendy skały, z których zbudowany jest Przylądek Kaliakra zyskały swój kolor podczas tureckiego podboju Bałkanów w XIV wieku, kiedy to znajdujące się w twierdzy niewiasty z obawy przed najeźdźcami splotły razem włosy i wskoczyły do morza. Czerwone plamy, które można zauważyć na wapiennych klifach mają być śladami ich krwi.

Niegdyś na terenie przylądka istniała forteca Tirisis, stworzona przez Traków w IV wieku p.n.e. W ciągu wieków kolejno przejmowali ją Rzymianie, Bizantyjczycy a później Bułgarzy. Na terenie historycznych ruin obecnie zachowały się pozostałości grobowców, łaźni i cerkwi. W znajdującym się tutaj muzeum zobaczyć można makietę pokazującą ten skrawek lądu wraz z wioską, cytadelą i meczetem, które istniały w tym miejscu do VII wieku. 

Przylądek Kaliakra

Wielkie Tyrnowo

Miasto położone w północno-centralnej Bułgarii nad rzeką Jantrą jest jednym z najstarszych miast w tym kraju i symbolem bułgarskiej niepodległości i państwowości, niegdyś nazywanym Drugim Konstantynopolem. Położone jest na czterech wzgórzach, z których najbardziej interesującym jest wzgórze Cerewec, na którym wznosi się spowita w chmurach twierdza z XII wieku, do której prowadzi kamienna grobla nad rzeką Jantrą. 

Można tutaj zobaczyć również pałac patriarszy i carski pałac, odrestaurowaną cerkiew z malowidłami z XIX wieku, a także budowle, gdzie stracony został władca Cesarstwa Łacińskiego – Baldwin. Od jego imienia bastion nazwano Wieżą Baldwina. Na przeciwległym krańcu twierdzy znajduje się natomiast Skała Straceń, gdzie spiskowcy pozbawiani byli życia poprzez zrzucenie ze wzgórza. Na wzgórzu można poczuć się niemal jak w ruinach rzymskiego miasta.

W dolinie Jantry znajduje natomiast się podzamkowa dzielnica Asenowo, w której znaleźć można starą rzemieślniczo-czeladniczą zabudowę i wiele monastyrów. Całe miasteczko pełne jest bocznych uliczek, placów i restauracji, które zmuszone były dostosować się do nietypowego ukształtowania terenu, przez co widoki podczas spacerów niemal zapierają dech w piersiach. Nic dziwnego, że ono również znalazło się na liście UNESCO.

Miasteczko i twierdza Bełogradczik

Bełogradczik to miasteczko na północnym zachodzie Bułgarii, słynące z unikatowych skał, które tworzą jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Formacje skalne ciągną się na długości 30 km, a pomiędzy nimi a miastem znajduje się monumentalna twierdza Kaleto. Historia twierdzy sięga czasów starożytnych, kiedy to około III wieku p.n.e. Rzymianie założyli w tym miejscu obóz warowny. Po upadku Cesarstwa twierdza przeszła w ręce Bizancjum, a w drugiej połowie XIV wieku została w znacznej mierze rozbudowana. Po zajęciu Bułgarii przez Imperium Osmańskie dalsza rozbudowa prowadzona była przez Turków.

Obecnie częściowo odrestaurowana warownia udostępniona jest dla turystów. Warto zapytać, czy nasze biuro podróży organizuje wycieczkę w to miejsce. Cały kompleks ma ponad 10 tys. m2 i robi naprawdę piorunujące wrażenie. Będąc w Bełogradcziku warto również przespacerować się po uliczkach, gdzie zachowało się wiele budynków z okresu Odrodzenia Narodowego. Niedaleko znajduje się również słynna jaskinia Magura, w której wnętrzu odkryto kości niedźwiedzi jaskiniowych i ślady obecności ludzkiej z okresu epipaleolitu, neolitu, chalkolitu, epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

Bełogradczik

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz