Co warto zobaczyć nad Balatonem? Jezioro termalne, winnice i zabytkowe miasteczka

Co warto zobaczyć nad Balatonem? Jezioro termalne, winnice i zabytkowe miasteczka

Balaton to nie tylko gwarne kurorty, plaże i porty z pięknymi jachtami. Miasteczka położone nad brzegiem jeziora i w niedalekiej odległości od niego kuszą licznymi atrakcjami. Znajdziemy tutaj termalne jezioro, fioletowe pola lawendy, winnice, zabytkowe pałacyki i jaskinie wypełnione wodą, które możemy przepłynąć łódką. Przeczytaj nasz przewodnik i poznaj największe atrakcje, które czekają na ciebie w tej części Węgier.

Jezioro termalne w Heviz

Heviz położone jest kilka kilometrów od Balatonu. W położonym tam termalnym jeziorze temperatura wody ma średnio 33 stopnie i nawet zimą pozwala na zażywanie ciepłej kąpieli. Woda w zbiorniku pełna jest leczniczych mikroelementów - z dnia jeziora wydobywa się między innymi torf i borowinę, którą stosuje się następnie w celach leczniczych.

Na jeziorze zbudowane są specjalne pawilony kąpielowe i kładki, które umożliwiają łatwe wejście do wody, której głębokość przy brzegach może wynosić nawet 2 metry. Planując kąpiel w Heviz warto więc zabrać ze sobą sprzęt dmuchany. Materac, różowy flaming czy koło z pewnością ułatwi nam unoszenie się na wodzie i relaksującą, ciepłą kąpiel.

Miasteczko Kesztehly

Kesztehly położone jest na samym krańcu Balatonu, jednak biura podróży często organizują tutaj wycieczki. To największe i najstarsze miasto w rejonie jeziora. Znajdziemy tutaj między innymi muzeum Balatonu, muzeum lalek czy muzeum erotyczne Panoptikum. Największą atrakcją jest jednak pałac rodu Festeticsów - trzeci największy obiekt tego typu na Węgrzech. Budowla zachwyca barokowymi wieżami, salą lustrzaną i ogrodem w stylu angielskim. Za wstęp do pałacu i palmiarni musimy zapłacić, jednak ogród jest udostępniany do zwiedzania za darmo.

W południowej części miasta możemy z kolei zobaczyć pozostałości rzymskiej twierdzy z IV wieku, kiedy tereny te były okupowane przez Rzymian.

Półwysep Tihany

Półwysep Tihany cieszy się mianem najpiękniejszego miejsca nad Balatonem. W wiosce o tej samej nazwie możemy zwiedzić założone w 1055 roku opactwo benedyktynów, podziwiać malownicze węgierskie domki i kupić produkty wykonane z lawendy. Jeśli planujemy urlop w czerwcu, koniecznie musimy tutaj przyjechać, by zobaczyć fioletowe, kwitnące pola. Ze względu na okoliczną uprawę lawendy, miejsce to nazywane jest przez niektórych węgierską Prowansją.

Na półwyspie znajdują się również jeziora wulkaniczne i wygasłe wulkany, położone na terenie pierwszego węgierskiego parku narodowego - Balaton-felvideki Nemzeti Park. Rozciąga się stąd również przepiękny widok na całe jezioro. Po północnej stronie półwyspu znajdziemy także wioskę Aszofo, gdzie znajdziemy schowane w lesie ruiny romańskiego kościoła.

Półwysep Tihany

Winnice w Badascony

Okolice Balatonu to krainy winem płynące. Z dobrych warunków do uprawy winorośli słynie półwysep Tihany. Najczęściej odwiedzaną winnicą nad jeziorem jest Badascony. To zespół czterech wiosek położonych wokół wygasłego wulkanu, do których prowadzi kilka szlaków turystycznych pomiędzy polami winnic, winnych piwniczek i bazaltowych skałek.

Kilka kilometrów dalej znajduje się wieś Szigliget, w której znajduje się Muzeum Wina. Sama miejscowość znana jest również z ruin średniowiecznego zamku, które obecnie są częściowo zrekonstruowane. Innym znanym rejonem produkcji wina jest wieś Balatonfured-Csopak. Produkuje się tutaj takie gatunki wina, jak Rheinische Riesling, Chardonnay czy Olaszrizling.

Veszprem

Miasteczko Veszprem położone jest na północnym brzegu jeziora. To bardzo stare i pięknie położone miasto, którego największą atrakcją jest wzgórze zamkowe, na którym znajduje się Pałac Arcybiskupi wraz z umiejscowioną nieopodal Kaplicą Królowej Gizelli i katedrą Świętego Michała. Stare miasto Veszprem położone jest na Varze czyli wzgórzu wapiennym, ostro wiszącym nad przepływającą w przepaści rzeką Sed. Od reszty miasta oddziela je Brama Bohaterów, stylowa budowla, która jest jednak tylko imitacją z czasów średniowiecza. Zabytkowe budynki możemy znaleźć wokół placu Szentharosmag. 

Malownicze jest również podzamcze, gdzie w świetle latarni przy miniaturowych kamieniczkach można poczuć się niczym w jednej ze scen z przygód Wojaka Szwejka. Spora ilość turystów, szczególnie rodzin z dziećmi, przyjeżdża tutaj, by zobaczyć jeden z ciekawszych w kraju ogrodów zoologicznych.

Tapolca i podziemne jezioro

W Tapolcy, oddalonej od Balatonu o około 15 kilometrów, największą atrakcją jest podziemne jezioro, w którym można popływać łódką. Dla turystów udostępniona została trasa o długości 3 kilometrów. Jej przepłynięcie zajmuje około 20-30 minut, a całość jest ładnie podświetlona. W jaskini panują iście lecznicze warunki - wysoka zawartość wapnia w skalnych ścianach i stała temperatura są pomocne w schorzeniach układu oddechowego.

Oprócz jeziora w Tapolcy można zobaczyć Staw Młyński wraz z urokliwą zabudową domków, starówkę oraz kościół parafialny z XIII wieku. Okolice miasta to piękne krajobrazy Lasu Bakońskiego i dolin pomiędzy wygasłymi wulkanicznymi stożkami.

Tapolca

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz