Materiał Partnera

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki?

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki?

W dzisiejszych czasach potrzeba posiadania drukarki jest oczywista. Drukujemy teksty, zdjęcia, dokumenty, sprawozdania, prace naukowe i wiele innych. Aby jakość wydruku była dla nas satysfakcjonująca, a drukarka w pełni odpowiadała naszym potrzebom, jak i możliwościom finansowym, warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania: w jakim miejscu i do czego będziemy używać tego urządzenia.

Gdzie będziemy drukować?

W branżowej terminologii przyjął się podział drukarek na domowe oraz biurowe. To właśnie w tych miejscach najczęściej potrzebne są nam materiały drukowane, a skala potrzeb w przypadku domu i firmy bywa diametralnie różna. 

Tłumaczy to sprzedawca ze sklepu Czarny na Białym, oferującego materiały eksploatacyjne do urządzeń drukujących: Kupując drukarkę musimy mieć na względzie przede wszystkim jej przeznaczenie. Jeśli potrzebujemy urządzenia do biura, zwłaszcza w przypadku dużych firm, zapewne zależeć nam będzie na szybkim drukowaniu dużej ilości plików, a także dobrej i trwałej jakości wydruku. Z kolei wymagania dotyczące drukarek domowych są mniejsze: tu nie spodziewamy się tak dużego obciążenia drukarki, szybkość wydruku też nie musi być imponująca. Z drugiej strony w domu lepiej sprawdzi się mniejsze, ciche urządzenie. Z tego powodu w wielu domach znajdziemy drukarki atramentowe, dostępne w atrakcyjnych cenach, ale o wyższych kosztach eksploatacji, które jednak przy niewielkim obciążeniu i dostępie do dobrych zamienników, np. kartridżów, nie będą aż tak odczuwalne. Natomiast firmy chętnie sięgają po drukarki laserowe, gdzie koszty eksploatacji są dużo niższe, a jakość i wydajność drukowania stoją na wysokim poziomie. To samo dotyczy też oczywiście osób pracujących w domu. Dużą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne, a więc takie, które dodatkowo skanują, kserują czy też posiadają faks. Tak bogaty wachlarz możliwości przyda się zarówno w pracy, jak i w domu.

Co będziemy drukować?

Wybór drukarki powinien być także uzależniony od tego, co będziemy najczęściej drukować, czy to w domu, czy w pracy. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazach, warto przemyśleć zakup wysokiej jakości drukarki atramentowej lub specjalnie przeznaczonej do wydruku kolorowych grafik drukarki termosublimacyjnej bądź fotograficznej. Jeżeli jednak pracujemy głównie z tekstem, to najlepszą jakość wydruku zagwarantuje nam drukarka laserowa. Musimy też brać pod uwagę, czy zależy nam na wydrukach monochromatycznych czy też kolorowych. W przypadku drukarek atramentowych nie ma to większego znaczenia, ponieważ umożliwiają one obydwa warianty wydruku. Drukarki laserowe natomiast dostępne są w dwóch wersjach – czarno-białej i kolorowej. Przed zakupem należy więc sprecyzować swoje oczekiwania.

Poza tymi kwestiami, warto również wziąć pod uwagę ewentualne potrzeby, takie jak drukowanie bezprzewodowe, łączność z Wi-Fi, koszt i dostępność materiałów eksploatacyjnych czy obecność portu USB. To pozwoli wybrać urządzenie optymalnie dostosowane do naszych oczekiwań.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz