Materiał Partnera

Co warto wziąć pod uwagę podczas projektowania hali stalowej?

Co warto wziąć pod uwagę podczas projektowania hali stalowej?

Hale stalowe to nowoczesne konstrukcje, które bardzo często zastępują budynki murowane. Ich przewaga sprowadza się do znacznie krótszego czasu wykonania, mniejszych kosztów oraz niemal nieograniczonych możliwości rozbudowy. Aby hala spełniała swoje zadanie i była w pełni funkcjonalna, konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu, w którym zostaną uwzględnione wszystkie najważniejsze czynniki.

Po pierwsze - przeznaczenie obiektu

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przygotowując projekt hali stalowej, jest jej przeznaczenie. Każdy rodzaj działalności wymaga spełnienia nieco innych warunków.

Obiekty, w których prowadzi się handel ogólnospożywczy, organizuje się magazyn wysokiego składu, czy produkcję na ciężkich maszynach przemysłowych – wymagają uwzględnienia innych parametrów technicznych. Zalicza się do nich np.:

  • powierzchnia użytkowa obiektu,
  • miejsce na dodatkowe pomieszczenia (np. socjalne, toalety, szatnie itp.) lub instalacje (np. chłodnicze lub grzewcze,
  • wzmocnione podłoże na potrzeby ustawiania ciężkich maszyn,
  • rozbudowany system wentylacji i okien na potrzeby produkcji z wykorzystaniem substancji lotnych,
  • niestandardowa wysokość hali w przypadku magazynów wysokiego składu,
  • konstrukcja bez filarów wewnętrznych na potrzeby dużych maszyn lub przestrzeni montażowych.

Praktycznie każdy zakład produkcyjny lub magazyn wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Są one istotne przy przechowywaniu produktów spożywczych, materiałów higroskopijnych, leków, chemikaliów, żywych roślin, itp. Wszystkie, niezbędne do utrzymania odpowiedniej atmosfery, instalacje są być uwzględnione w projektach, które wykonuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe REMO s.c.. Firma specjalizuje się również w realizacji własnych i powierzchnych projektów.

Po drugie – wielkość i charakterystyka działki

Projektowanie hali stalowej pod kątem jej przeznaczenia to nie jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę. Znacznym ograniczeniem w tym zakresie jest działka, którą dysponuje przyszły inwestor. Dla budowy obiektu kardynalne znaczenie ma jej powierzchnia, charakterystyka terenu oraz takie czynniki jak: uzbrojenie, jakość gruntu. Przykładowo, jeśli część terenu jest nachylona konieczne będzie rozważenie, czy dostosować budowę hali do różnic poziomu czy też zmniejszyć jej powierzchnię jedynie do płaskiego terenu. Podobnie budowanie na gruntach o luźnej strukturze lub podmokłych wymaga zastosowania różnych dodatkowych rozwiązań. Zapobiegną one zapadaniu się budynku lub pękaniu jego ścian.

Po trzecie – planowana rozbudowa

Istotnym elementem, jaki uwzględnia się w projekcie hali stalowej, jest perspektywa rozwojowa obiektu. Jeśli właściciel lub inwestor zakłada systematyczne rozszerzanie produkcji lub rozwijanie innej działalności w tym obiekcie, warto uwzględnić możliwość jego rozbudowy w przyszłości. W tym celu stosuje się konstrukcje modułowe, do których można w przyszłości dostawiać kolejne segmenty. Hala rozrasta się na długość i zwiększa swoją powierzchnię bez potrzeby naruszania już istniejących elementów. To rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne i szybkie, ale również korzystne ekonomicznie.

Opracowanie:
Kowanówko, Obornicka 1a
tel. 61 296 53 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz