Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia?

Co warto wiedzieć przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia?

Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument, który sporządzić może wyłącznie notariusz. Jego skutkiem jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W celu jego uzyskania należy skontaktować się z wybraną kancelarią notarialną i umówić się na spotkanie. Nie potrzeba pisemnego wniosku o wydanie takiego aktu, jak ma to miejsce w postępowaniu sądowym.

Kiedy sporządzany jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Jak już wspomnieliśmy na początku, notarialny akt poświadczenia dziedziczenia sporządzany jest w celu potwierdzenia nabycia spadku przez spadkobiorcę. Należy przy tym mieć świadomość, że warunkiem koniecznym do spisania dokumentu jest obecność wszystkich upoważnionych do dziedziczenia – spadkobierców ustawowych lub wskazanych przez testament w zależności od sytuacji. Zgodnie z przepisami polskiego prawa notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia:

  • jeżeli otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy nastąpiło po dniu 30 czerwca 1984 roku;
  • gdy nie ma sporu co do osoby spadkobiercy i wysokości przypadających jej udziałów w spadku;
  • gdy nie zostało wcześniej wydane sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, w sądzie nie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub nie został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia;
  • jeżeli testament spadkodawcy nie jest testamentem szczególnym.

Istnieją jednak okoliczności, kiedy notariusz może odmówić sporządzenia tego dokumentu. Dotyczy to wszystkich sytuacji niespełniających powyższych kryteriów.

Przed spotkaniem w kancelarii notarialnej

Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia wymaga spotkania z notariuszem. Należy zatem skontaktować się z wybraną kancelarią notarialną i ustalić termin spotkania. W każdym większym i mniejszym mieście bez trudu znajdziemy notariusza. W Tychach usługi notarialne świadczy Michał Smolski. Pierwsze spotkanie powinno mieć na celu stwierdzenie możliwości poświadczenia aktu dziedziczenia w danej sprawie oraz weryfikację złożonych notariuszowi dokumentów. Na tym etapie określane są też koszty czynności notarialnej oraz ustalenie terminu sporządzenia dokumentu już w obecności wszystkich spadkobierców. Dokumentami potrzebnymi do sporządzenia aktu dziedziczenia są:

  • akt zgonu spadkodawcy;
  • akty urodzenia spadkobierców, którzy nie wstępowali w związki małżeńskie;
  • akty małżeństwa spadkobierców;
  • testament spadkodawcy – jeżeli był sporządzony;
  • numer PESEL spadkodawcy lub unieważniony dowód osobisty zmarłego.

Jeżeli ze względu na okoliczności konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów, notariusz poinformuje nas podczas pierwszego spotkania. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie skonsultować wszystkie kwestie formalne przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz