Materiał Partnera

Co warto wiedzieć przed degustacją cygara?

Co warto wiedzieć przed degustacją cygara?

Przed samym zapaleniem cygara warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi kwestiami, które mogą spowodować, że degustacja ta stanie się bardziej przyjemna. Jeśli nie jesteś koneserem tych produktów, jednak ciekawość powoduje chęć zapalenia cygara warto wybrać produkt z górnej półki. Czym jeszcze kierować się przy wyborze cygara oraz jakich narzędzi użyć do jego otwarcia?

Czym tak właściwie jest cygaro?

Definicja cygara mówi, że jest to produkt przeznaczony do palenia, na który składają się odpowiednio sfermentowane, odżyłowane oraz doskonale wysuszone liście tytoniu zwinięte w odpowiedni sposób na kształt zbliżony do rurki. Liście te sklejone są klejem roślinnym. Sama budowa cygar jest ściśle określona, bowiem w większości przypadków cygara z jednej strony bywają przycięte na całej swojej powierzchni, natomiast druga strona jest zaklejona liściem tytoniu i nazywana kapturkiem. Część przycięta nazywana jest potocznie stopą, a część zaklejona to tak zwana głowa.

Tytoń powstaje dzięki uprawie liści tytoniowych, która to jest procesem długotrwałym i bardzo wymagającym, składającym się z kilku etapów. Przede wszystkim istotne jest posiadanie odpowiednich nasion, z których powstaną dobre artykuły tytoniowe, które znajdziemy np. w firmie Trafika Nord. Idealnym miejscem do prowadzenia uprawy tytoniu jest obszar Ameryki Środkowej gdzie klimat jest na tyle sprzyjający, że cały cykl aż do zbiorów można powtórzyć dwa razy w ciągu roku.

Czym kierować się przy wyborze cygara?

Głównym kryterium, który powinniśmy mieć na uwadze wybierając cygaro jest sposób, w jaki zostało wykonane. Cygara z górnej półki, czyli produkty premium zostały wykonane ręcznie i powstawały z całych liści tytoniu. Te odrobinę tańsze, jednak nadal tworzone ręcznie powstają w jednej części z całych liści tytoniowych oraz również z dłuższych elementów liści, które pozostały po produkcji tych pierwszych cygar. Wszystkie te produkty oznaczane są na opakowaniu znacznikiem informującym, że zostały wykonane ręcznie. Cygara charakteryzujące się najniższą ceną są produkowane maszynowo, ponieważ wykorzystywane do ich produkcji ścianki liści tytoniu nie nadają się do ręcznego zwinięcia. W celu owinięcia takiego cygara często wykorzystywany jest specjalnie wytworzony papier tytoniowy, który powstaje ze zmielonych tytoniowych liści.

Narzędzie przeznaczone do otwierania cygar

Nie da się palić cygara bez posiadania przeznaczonych do tego celu odpowiednich urządzeń. Produkowane coraz to nowsze kształty powodowały tworzenie różnorakiego sprzętu do ich otwierania. W ciągu kilkuset lat zostały stworzone i sprecyzowane akcesoria dla palaczy przeznaczone do otwierania cygar.

Jak wiadomo cygaro oklejone jest liściem tytoniowym, którego zakończenie znajduje się w miejscu tak zwanego kapturka. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed niechcianym rozwinięciem się produktu. Jeśli przyjrzymy się dokładniej budowie cygara da się zauważyć, że posiada ono wyraźną granicę naklejonego zabezpieczenia. Przekroczenie tej granicy lub zły sposób obcięcia końcówki cygara może spowodować jego rozwiniecie się przez co degustacja stanie się niemożliwa.

Najstarszym urządzeniem służącym do otwierania cygara są tak zwane nożyczki cygarowe. Z czasem ewoluowały one i jedno ostrze zostało zastąpione obejmą, dzięki czemu powstała standardowa i bardzo popularna obcinaczka jednoostrzowa. Oczywiście z biegiem lat sam kształt ostrzy oraz ich rozmieszczenie było udoskonalane, dzięki czemu powstała obcinaczka dwuostrzowa. Powyższe urządzenia stosowane są zazwyczaj w celu otwarcia cygar prostych o zaokrąglonej końcówce.

Decydując się na degustację cygara najważniejszy jest fakt, aby z samego procesu palenia czerpać jak najwięcej przyjemności. Niewątpliwie duże znaczenie ma wybranie odpowiedniego rodzaju produktu tytoniowego oraz sposób jego otwarcia i degustacji.

Opracowanie:
Białystok, kard. Stefana Wyszyńskiego 6
tel. 605 351 235
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz