Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o transporcie maszyn przemysłowych i rolniczych?

Co warto wiedzieć o transporcie maszyn przemysłowych i rolniczych?

Transport maszyn przemysłowych, rolniczych, czy też budowlanych to niełatwa i nietania sprawa. Wszystko zdecydowanie zależy od rozmiarów, transport - może przecież wymagać specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu, za co płaci się jeszcze więcej. Jednak to nie wszystko. Bez znaczenia nie pozostają gabaryty towaru, waga i odległość… Cena zawsze jest indywidualna i dość wysoka. Dlatego też warto wiedzieć na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy transportowej.

Profesjonalny transport

Maszyna budowlana lub rolnicza posiada koła i może jeździć po placu budowy lub po polu, jednak często nie jest przystosowana do swobodnej jazdy po drogach. Tutaj pojawia się potrzeba transportu, która wydaje się być dość problematyczna. Decydując się na transport maszyny o nieco większych gabarytach niż samochód osobowy, wiele z nas zastanawia się, czy niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz specjalnie wyszkolony kierowca. Otóż zadania tego typy wymagają od przewoźników świadczących usługi przewozowe maszyn budowlanych i rolniczych, posiadania niezbędnych zezwoleń i uprawnień. To nie wszystko, musi on stosować odpowiednie rozwiązania techniczne, które umożliwiają bezpieczne przewożenie tego typu maszyn, czyli na przykład specjalistyczne lawety i naczepy niskopodwoziowe. Choć to nie wszystko, czasami dodatkowo trzeba użyć takich ułatwień jak rampy najazdowe, rolki transportowe, wózki, lewarki, wciągarki, podnośniki i HDS-y. Zakres usług profesjonalnych firm, jak na przykład Pomoc drogowa Piotr Florek z Bychawy, oferuje kompleksową usługę, w skład której wchodzą: załadunek maszyny, zabezpieczenie jej podczas transportu, rozładunek w miejscu docelowym. Dodatkowo trasa powinna być zaplanowana, aby infrastruktura drogowa nie uniemożliwiła transportu, na przykład ronda, tunele, słupy, wąskie uliczki. Transport ponadnormatywny może również przekraczać określone wartości siły nacisku poszczególnych dróg, dlatego trzeba je wykluczyć z planowanej trasy.

Zabezpieczenie transportu

Jednym z ważniejszych aspektów transportu maszyn przemysłowych lub rolniczych jest zabezpieczenie ładunku na czas przewozu. Po pierwsze, przewożony pojazd musi być bezwzględnie unieruchomiony względem środka transportu. Jest to gwarantem tego, że przewoźnik dostarczy przesyłkę w nie zmienionej formie, bez zniszczeń, nie powodując dodatkowo zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, jak i uszkodzeń maszyny transportującej. Ponadto, jeśli jakikolwiek element wystaje poza obręb lawety, należy go oznaczyć czerwoną chorągiewką, lub w przypadku złej widoczność dodatkowym oświetleniem.

Podsumowując, transport maszyn budowlanych, rolniczych oraz przemysłowych to przedsięwzięcie logistyczne wymagające odpowiedniego sprzętu oraz profesjonalistów posiadających odpowiednie pozwolenia I certyfikaty.

Opracowanie:
Bychawa, Partyzantów 70
tel. 513 516 221
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz