Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o transporcie kontenerowym?

Co warto wiedzieć o transporcie kontenerowym?

Kiedy potrzebujemy przetransportować dużą partię towaru na drugi koniec kraju, w grę wchodzą różne rozwiązania. Możemy wysłać nasze produkty samolotem, pociągiem towarowym, czy też transportem kołowym. W przypadku tych dwóch ostatnich rozwiązań warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferują kontenery – przewozy towarów z ich pomocą mogą być najlepszą opcją. Sprawdźmy, jak działa ta gałąź transportu.

Jak zbudowany jest kontener?

Na pierwszy rzut oka kontener wygląda po prostu jak prostopadłościenna skrzynia, składająca się z podłogi, dachu i czterech ścian. W rzeczywistości jednak budowa kontenera jest o wiele bardziej skomplikowana - przede wszystkim zbudowany jest on na bazie stalowej konstrukcji, stanowiącej podstawę wraz ze słupkami narożnymi. Podłoga takiego kontenera musi być wytrzymała, by przyjąć dużą masę ładunku umieszczonego w skrzyni oraz wytrzymać manewry podczas przenoszenia kontenera wózkiem widłowym lub dźwigiem. Ponadto w podłodze kontenera znajduje się tunel, tzw. gęsia szyja - pozwalający go stabilnie zamontować na wagonie kolejowym lub naczepie samochodu.

Drzwi kontenera – bez względu na to, czy umieszczone są na ścianie czołowej, czy jednej ze ścian bocznych – są najczęściej ciężkie i wyposażone w rygle otwierające, umiejscowione w niezbyt dogodnej pozycji. Ma to jednak swoje uzasadnienie - dzięki takiemu rozwiązaniu niweluje się szansę, że ktoś celowo otworzy kontener, by np. wykraść zawartość. Masywne drzwi natomiast przyjmują na siebie energię, wywoływaną przez ewentualne uderzenia przewożonego towaru o odrzwia. Nie ma zatem obaw, że drzwi pod wpływem siły naporu otworzą się, a kierowca pogubi w trasie ładunek z kontenera.



Jakie rodzaje kontenerów wyróżniamy?

Istnieje wiele typów kontenerów, które różnią się kształtem lub sposobem wykorzystywania. Warto poznać je bliżej, by wybrać najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Przede wszystkim wyróżniamy kontener uniwersalny ogólnego przeznaczenia – można w nim przewozić wszystkie ładunki drobnicowe i istnieje w trzech wariantach: standardowym, długim oraz długim i wysokim. W niektórych przypadkach warto rozważyć także kontener z otwartym dachem – najczęściej wykorzystuje się go w sytuacji, gdy przewożony towar jest wyższy niż wysokość standardowego kontenera.

Kolejną opcję stanowi tzw. open sided container, czyli kontener o bokach otwartych, umożliwiający załadunek od boku, podobnie jak w wagonach towarowych. Niejako połączeniem obu wcześniejszych kontenerów jest tzw. flat rack. Jest to kontener z otwartym dachem i bokiem, zbudowany jedynie z podłogi i dwóch krótkich ścianek. Wśród pozostałych wariantów wymienić należy kontener platformę, kontener cysternę - do przewozu płynnych chemikaliów lub cieczy pitnych, a także kontener chłodniczy.

O wiele rzadziej stosowane są kontenery termiczne izotermiczne, ogrzewane, z wentylacją, czy też przeznaczone do ładunków masowych lub stałych luzem.

Gdzie znaleźć firmę oferującą transport kontenerowy?

Jeśli interesuje nas transport kontenerów, musimy zorientować się, jaka firma transportowa w okolicy oferuje przewozy kontenerów. W województwie mazowieckim jest to przykładowo przedsiębiorstwo DPN Trans, oferujące usługi transportowe i przewóz kontenerów na terenie całej Polski. Pracownicy firmy posiadają wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu mogą zapewnić najwyższą jakość usług. Firma zajmuje się także przewozem ładunków do 25 ton, świadcząc transport krajowy i międzynarodowy.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz