Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o tekturze i kartonie?

Co warto wiedzieć o tekturze i kartonie?

Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym, jaki uzyskuje się w wyniku sklejenia przynajmniej dwóch warstw masy papierniczej. Im więcej warstw, tym tektura będzie bardziej sztywna i wytrzymała.  Z kolei masę papierniczą pozyskuje się z włókien ścieru drzewnego lub z makulatury. Włókna te poddawane są następnie obróbce termicznej i chemicznej. Gramatura tektury często  przekracza 315g/m2, natomiast kartonu mieści się w przedziale od 160 -315 g/m2. Oba materiały wykorzystuje się do produkcji opakowań. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Karton a tektura – jakie są różnice?

Wiele osób stosuje zamiennie określenia „karton” i „tektura”, co jest błędem. Mimo kilku podobieństw, oba materiały różnią się od siebie chociażby gramaturą, o czym wspomnieliśmy już na samym początku. Nie są to jednak jedyne różnice. Karton jest wyrobem papierniczym o gramaturze od 160 do 315 g/m2. Może być jedno – lub wielowarstwowy. Kartony wykorzystuje się do rysowania, tworzenia okładek do książek, wyrobu teczek biurowych i ochrony produktów przed uszkodzeniem. Nazywa się też tak opakowania wykonane z tektury. Z kolei gramatura tektury często przekracza 315 g/m2. Materiał ten można podzielić na tekturę litą i falistą. Stosowany jest w celach introligatorskich oraz do wyrobu wytrzymałych opakowań, które są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych – od gastronomii po transport.

Rodzaje tektury – krótka charakterystyka

Jak informuje specjalista z firmy WOK – tektura lita swoim wyglądem przypomina gruby papier. Od tektury falistej odróżnia ją zaś jednolita, spójna powierzchnia. To właśnie dzięki niej tektura lita prezentuje się delikatnie i lekko. Materiał ten doskonale sprawdza się w branży piekarniczej i cukierniczej. Tworzy się z niego opakowania, które służą do pakowania tortów, pączków czy innych słodkości.

Tektura falista zaś wykorzystywana jest do produkcji opakowań o podwyższonej trwałości. Struktura tego materiału składa się z cienkich, różnorodnie pofałdowanych warstw, które umieszczone są pomiędzy elementami tektury litej. Istnieje kilka rodzajów tektury falistej, które rozróżnia się ze względu na ilość warstw. Najbardziej wytrzymała jest tektura 5-warstwowa z falą BC. Stworzone z niej pudła wykorzystuje się do transportu ciężkich przedmiotów (np. sprzęty gospodarstwa domowego) oraz ich ochrony przed uszkodzeniem. Takie opakowania przydatne są również podczas przeprowadzki. Odrobinę lżejsza jest tektura 3-warstwowa. Stosuje się ją do pakowania produktów spożywczych oraz farmaceutyków.

Choć ilość warstw jest podstawowym czynnikiem, po którym rozróżniamy tekturę falistą, nie jest to czynnik jedyny. Równie ważny jest skład mieszanki papierowej użyty do jej produkcji, a także rodzaj zastosowanych fal. Specjaliści wyróżniają trzy ich typy:

  • fala B – ma wysokość od 2,5 do 3 mm,
  • fala C – ma wysokość od 3 do 3,7 mm,
  • fala E – ma wysokość od 1,1 do 1,7 mm i nazywana jest też mikrofalą.

Kombinacja fal zastosowana w procesie produkcyjnym wpływa na wytrzymałość tektury falistej.

Zalety tekturowych opakowań

Jak już wspomniano – opakowania tekturowe powszechnie stosowane są niemalże w każdej branży przemysłowej. Z jakiego powodu? Przede wszystkim pudła tego rodzaju są tanie i szeroko dostępne. Można ich używać wielokrotnie, a dzięki możliwości składania na płasko, nie potrzebują dużej przestrzeni do przechowywania. Opakowania tekturowe doskonale zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniem, ułatwiają transport oraz magazynowanie towarów. Z racji tego, że występują w niezliczonej ilości rozmiarów, można w nich schować praktycznie wszystko. Warto zaznaczyć, że pudła tego typu są przyjazne dla środowiska. Tektura jest materiałem, który w całości podlega biodegradacji, a dzięki recyklingowi makulatury można pozyskiwać celulozę bez konieczności wycinki drzew.

Niektóre opakowania kartonowe wyróżniają się też wysoką estetyką. Stosuje się je do pakowania prezentów czy też ochrony bardziej luksusowych towarów jak np. kosmetyki czy drogi alkohol. Nieduże kartoniki używane są zaś do pakowania biżuterii. Pudełka ozdobne mogą też służyć za funkcjonalną dekorację naszego domu. Ułatwiają segregację przedmiotów, które często nie mają swojego miejsca jak np. akcesoria do szycia, nakrycia głowy czy galanteria skórzana.

Wyposażenie wewnętrzne opakowań kartonowych

W opakowaniach kartonowych możemy znaleźć różnego rodzaju wkładki wypełniające, przegródki i przekładki. Jakie jest ich zadanie? Otóż zwiększają one stopień ochrony towaru podczas transportu i przeładunku. Dodatkowe elementy wyposażenia ułatwiają też zagospodarowanie miejsca w pudle oraz umożliwiają segregację przedmiotów, które mają się w nim znaleźć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz